20072017Πεμ
Τελ. Ενημέρωση:Παρ, 07 Ιουλ 2017

Ημερίδα : Παρουσίαση καλών πρακτικών και διάχυσης προγράμματος «Παίζοντας με τα πρωτόνια»

ATHMIA

Θα πραγματοποιηθεί ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες της 16ης περιφέρειας, την Δευτέρα 19 Ιουνίου 2017 και ώρα 8.30 π.μ. στο αμφιθέατρο του Κέντρου Διάδοσης Επιστημών και Μουσείου Τεχνολογίας NOESIS. Θέμα: Παρουσίαση καλών πρακτικών και διάχυσης προγράμματος «Παίζοντας με τα πρωτόνια».
Σκοπός της δράσης είναι η προσέγγιση των Φυσικών Επιστημών και της αστρονομίας μέσα από δημιουργικούς τρόπους ενασχόλησης στην τάξη.

Download this file (Δελτίο-Τύπου.doc)Δελτίο-Τύπου.doc[ ]169 kB
Download this file (PLAYINGwithPROTONS.pdf)PLAYINGwithPROTONS.pdf[ ]1712 kB
Download this file (Αφίσα 19.6.2017.jpg)Αφίσα 19.6.2017.jpg[ ]41 kB

Πιλοτικό πρόγραμμα εκπαιδευτικής αξιοποίησης αρχαιοτήτων και μουσείων της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής από τα Δημοτικά Σχολεία της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ 3ης ΠΕ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

Πιλοτικό πρόγραμμα εκπαιδευτικής αξιοποίησης αρχαιοτήτων και

μουσείων της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής

από τα Δημοτικά Σχολεία της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής,

στα πλαίσια του παγκόσμιου έτους Αριστοτέλη

Δελτίου Τύπου Βραβεύσεων 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Σκακιστικού Σκίτσου 2016

chess

Ημερίδα : Η μοναξιά της διαφορετικότητας - κρίση ή πρόκληση

ATHMIA

«Η μοναξιά της διαφορετικότητας: κρίση ή πρόκληση»

Σάββατο 10 Ιουνίου 2017 8.30 - 16.00

Δημαρχείο Θεσσαλονίκης - Αίθουσα Μανώλης Αναγνωστάκης

Διαπολιτισμική Εκπαίδευση - Εκπαίδευση Προσφυγόπουλων - Χρήσιμοι Σύνδεσμοι - Διδακτικό Υλικό

Βράβευση του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς

ATHMIA

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ απέσπασε το Χρυσό Βραβείο στην κατηγορία "Δεσμός με την Κοινωνία" των Education Business Awards!

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς απέσπασε το Χρυσό Βραβείο για την υλοποίηση του προγράμματος "Νοιάζομαι και Δρω", στην κατηγορία "Επένδυση/ Εθελοντισμός". Διπλή διάκριση για το πρόγραμμα!  Το πρόγραμμα βραβεύτηκε για την καινοτόμα προσέγγισή του στη διαμόρφωση ενεργών πολιτών συνδέοντας τα σχολεία με την κοινωνία και εισάγοντας αποτελεσματικά τον εθελοντισμό στα σχολεία. Η βράβευση αυτή ανήκει σε όλους τους εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς που έχουν βγει από τις τάξεις και γίνονται παράγοντες θετικής αλλαγής γύρω τους!

Βράβευση του 13ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών στον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο «Σέβομαι τη διαφορετικότητα - Respect Diversity»

ATHMIA

Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών συμμετείχε στον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο «Σέβομαι τη  διαφορετικότητα -respect diversity» που  φέτος, επικεντρώθηκε στο θέμα του ηλεκτρονικού/διαδικτυακού εκφοβισμού. ιοργανωτές του διαγωνισμού είναι το Βρετανικό Συμβούλιο και το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Το σχολείο απέσπασε το 1ο βραβείο του διαγωνισμού ανάμεσα σε 391  συμμετοχές Δημοτικών και Γυμνασίων από όλη την Ελλάδα με την ταινία «Κάνε το καλό και ρίξτο στο κινητό». Η ταινία δημιουργήθηκε από το Κινηματογραφικό Εργαστήρι του σχολείου μας και υπεύθυνος εκπαιδευτικός είναι ο κ. Λατίνης Ανδρέας του Ε2 τμήματος. Εξωτερικός συνεργάτης του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου είναι ο κ. Κυριάκος Ρόντσης. Η ταινία έχει αναρτηθεί στον παρακάτω σύνδεσμο:

Το  βραβείο περιλαμβάνει μεταξύ άλλων, τον εξοπλισμό και την εγκατάσταση «έξυπνης ψηφιακής τάξης» τελευταίας τεχνολογίας προσφορά της Samsung, επίσημου χορηγού του  διαγωνισμού.

Τροποποίηση της Απόφασης Ίδρυσης του Περιφερειακού Θεματικού Δικτύου Αγωγής Υγείας με τίτλο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο»

thematiko-diktyo-17

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Επιμορφωτική ημερίδα στο πλαίσιο του προγράμματος «Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά»

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Περιφερειακή Διευθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και το Τμήμα Δημοτικής Εκπ/σης Α.Π.Θ. προσκαλούν τους Εκπαιδευτικούς ΠΕ70 των Δημοτικών Σχολείων των Δ/νσεων Εκπ/σης Ανατολικής και Δυτικής Θεσ/νίκης, (έναν ή δύο εκπαιδευτικούς ΠΕ70 από κάθε σχολική μονάδα), στην επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά», τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2016 και ώρα 10:00-13:00, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας(Λεωφ. Γεωργικής Σχολής 65, Θεσσαλονίκη, κτίριο ΖEDA, 1oς όροφος, τηλ. 2310474839)

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί με σκοπό την υποστήριξη της δημιουργικής διαδικασίας του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Ψηφιακής Δημιουργίας με τίτλο «Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά» ,που διοργανώνει η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων (Γ.Γ.Ι.Φ.) του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης σε συνεργασία με την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του ΥΠΠΕΘ, για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας (έγκριση του ΥΠ.Π.Ε.Θ. Φ.14/2206/184031/Δ1/02-11-2016).