13122018Πεμ
Τελ. Ενημέρωση:Πεμ, 13 Δεκ 2018

Διοργάνωση Ημερίδας: Κοινωνική Επιχειρηματικότητα, Αθλητισμός, Αναψυχή, Αυτονομία πέρα από τις Αναπηρίες

ATHMIA

Διοργάνωση Ημερίδας:  Κοινωνική Επιχειρηματικότητα, Αθλητισμός, Αναψυχή, Αυτονομία πέρα από τις Αναπηρίες

Το 4ο Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (Π.Ε.Κ.Ε.Σ.) της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, σε συνεργασία με τη Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του Οργανισμού Κοινωνία σε Εξέλιξη (Society in Progress/SiP), συνδιοργανώνουν την εναρκτήρια συνάντηση/ημερίδα στα πλαίσια της υλοποίησης εγκεκριμένου ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+/Youth in Action, με τίτλο «Κοινωνική Επιχειρηματικότητα, Αθλητισμός, Αναψυχή πέρα από τις Αναπηρίες / Social Entrepreneurship, Sport, Recreation and Autonomy, bEyod Disability.

Συμμετέχοντεςοργανισμοί/εταίροι: 1. Federaci?n de Αsociaciones de Discapacitados COCEMFE Oretania C.Real/Spain, 2.Swedish Handball Federation.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, ώρα 9.30 ? 14.00 στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης.

Επισυνάπτουμε συνημμένο αρχείο με την πρόσκληση και το Πρόγραμμα της Ημερίδας.

Download this file (prosklisi-programma.pptx)prosklisi-programma.pptx[ ]1015 kB
Download this file (ημεριδα.docx)ημεριδα.docx[ ]29 kB

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

13odimkal

Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς στις 7-11 Νοεμβρίου 2018 θα διοργανώσει τη Διεθνή Κινητικότητα και Συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ, Joyin Education, 2016-2019. Θα υποδεχθεί τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς από τα σχολεία που συνεργάζεται από 5 χώρες της Ευρώπης: Easterfield Primary schoolΣκωτία, Spnr 11 Stefan Batorego, Inowroclaw, Πολωνία, St. Kliment Ohridski, Haskovo, Βουλγαρία, Istituto Comprensivo 3, Chieti, Ιταλία και pcbHetBaken, Capelleaanden IJssel, Ολλανδία. Τις ημέρες αυτές, οι εκπαιδευτικοί θα επισκεφθούν τη σχολική κοινότητα του 13ου Δ.Σ. Καλαμαριάς και θα γνωρίσουν ελληνική καθημερινότητα στο σχολείο, καθώς θα παρακολουθήσουν το ωρολόγιο πρόγραμμα σε μικρές και μεγάλες τάξεις αλλά και θα διδάξουν στα αγγλικά για τον δικό τους πολιτισμό και τη σχολική τους πραγματικότητα στις μεγαλύτερες τάξεις. Την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου, το σχολείο μας θα διοργανώσει μια παράσταση με τη συμμετοχή πολλών τάξεων με θέμα την ιστορική αναδρομή της Θεσσαλονίκης από την αρχαιότητα έως σήμερα και θα αναλάβει την περιήγηση των ευρωπαίων εκπαιδευτικών στο ιστορικό κέντρο της πόλης. Την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου, θα διοργανώσει ένα εκπαιδευτικό εργαστήριο και μια υποδειγματική διδασκαλία με την Μουσικό κ. Εφη Μπαχτσεβάνα με θέμα τη διαθεματική διδασκαλία που συνδυάζει τη Γυμναστική, τη Μουσική και τα Αγγλικά με τη χρήση των μουσικών σωλήνων boomwhackers. Η συνάντηση θα τελειώσει με την αξιολόγηση του Προγράμματος και την ανάθεση νέων δραστηριοτήτων και στόχων για την ολοκλήρωσή τους.

Συμμετέχοντες στο επιμορφωτικό σεμινάριο με τίτλο: «Θεσσαλονίκη 1917: η Φωτιά που Γέννησε μια Πόλη - αξιοποίηση της θεματικής σε Προγράμματα Εκπαίδευσης για την Αειφορία»

ATHMIA

Πρόσκληση σε επιμορφωτικό σεμινάριο με τίτλο: «Θεσσαλονίκη 1917: η Φωτιά που Γέννησε μια Πόλη - αξιοποίηση της θεματικής σε Προγράμματα Εκπαίδευσης για την Αειφορία»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. & Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης διοργανώνουν επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με θέμα:

«Θεσσαλονίκη 1917: η Φωτιά που Γέννησε μια Πόλη-αξιοποίηση της θεματικής σε Προγράμματα Εκπαίδευσης για την Αειφορία»

την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2018, ώρα 11:00-13:00, στο Αμφιθέατρο του Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης.

Ημερίδα : Παρουσίαση καλών πρακτικών και διάχυσης προγράμματος «Παίζοντας με τα πρωτόνια»

ATHMIA

Θα πραγματοποιηθεί ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες της 16ης περιφέρειας, την Δευτέρα 19 Ιουνίου 2017 και ώρα 8.30 π.μ. στο αμφιθέατρο του Κέντρου Διάδοσης Επιστημών και Μουσείου Τεχνολογίας NOESIS. Θέμα: Παρουσίαση καλών πρακτικών και διάχυσης προγράμματος «Παίζοντας με τα πρωτόνια».
Σκοπός της δράσης είναι η προσέγγιση των Φυσικών Επιστημών και της αστρονομίας μέσα από δημιουργικούς τρόπους ενασχόλησης στην τάξη.

Download this file (PLAYINGwithPROTONS.pdf)PLAYINGwithPROTONS.pdf[ ]1712 kB
Download this file (Αφίσα 19.6.2017.jpg)Αφίσα 19.6.2017.jpg[ ]41 kB
Download this file (Δελτίο-Τύπου.doc)Δελτίο-Τύπου.doc[ ]169 kB

Ημερίδα με θέμα "Συνάντηση και Συνεργασία του Εκπαιδευτικού με τους Ειδικούς Ψυχικής Υγείας"