21112017Τρι
Τελ. Ενημέρωση:Παρ, 17 Νοε 2017

Ημερίδα με θέμα "Συνάντηση και Συνεργασία του Εκπαιδευτικού με τους Ειδικούς Ψυχικής Υγείας"

hmeri24-10-17

Πρόγραμμα Επιμορφωτικής Ημερίδας, υπό την Αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το

Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας «ΠροςΟψη»

«Συνάντηση και Συνεργασία του Εκπαιδευτικού με τους Ειδικούς Ψυχικής Υγείας»

Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2017

Αμφιθέατρο του Κέντρου Διάδοσης Επιστημών Νόησις

8.30 - 9.00       Προσέλευση- Εγγραφές

9.00 - 9.15       ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

κ. Παναγιώτης Ανανιάδης, Περιφερειακός   Διευθυντής   Εκπαίδευσης   Κεντρικής Μακεδονίας

κ. Νικόλαος Ακριτίδης, Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Α'βάθμιας Εκπαίδευσης

9.20- 11.20      ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Α' Μέρος

«Η Προκλητική Συμπεριφορά του Μαθητή:Κατανόηση και Αναγνώριση»

Β' Μέρος

«Η Προκλητική Συμπεριφορά του Μαθητή: Τεχνικές και Ανέλιξη»

Αλέξιος Λάππας MRCPsych, Παιδοψυχίατρος, Μέλος Βασιλικού Κολλεγίου των Ψυχιάτρων Μ. Βρετανίας, Μέλος Τομεακής Επιτροπής Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων (Τ.Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.) Δυτικής Θεσσαλονίκης, Επιστημονικός Υπεύθυνος Ελληνικού Παιδικού Χωριού στο Φίλυρο, Επιστημονικός Υπεύθυνος Ινστιτούτου «ΠροςΌψη»

11.20 - 11.40   ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11.40 - 13.00   1η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΑΞΙΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΩΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ

«Αξιοποιώ τη Συναισθηματική Αναγνώριση για τα πιο ευαίσθητα ζητήματα των Σχέσεων Εκπαιδευτικού και Μαθητή»

Α' Μέρος

«Σχολική Άρνηση»

Ελίνα Κόντζογλου, Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, CBT θεραπεύτρια, Συνεργάτης Ελληνικού Παιδικού Χωριού στο Φίλυρο, Συνεργάτης Ινστιτούτου «ΠροςΌψη»

Β' Μέρος

«Βία στο Σχολείο»

Νίκη Δράγου, Ιατρός, Συστημική Υπαρξιακή Ψυχοθεραπεύτρια, Εξωτερικός Συνεργάτης Ελληνικού Παιδικού Χωριού στο Φίλυρο, Συνεργάτης Ινστιτούτου «ΠροςΌψη»

Γ' Μέρος

«Φροντίζομαι για να Φροντίσω: Αναγνώριση και Παρέμβαση για την Επαγγελματική Ψυχοσυναισθηματική Κόπωση»

Κασσιανή Φελέκη,  Ψυχίατρος Ενηλίκων -Ψυχαναλύτρια και Διδάσκουσα-Αναλύτρια της Βορειοελλαδικής Ψυχαναλυτικής Εταιρείας

13.00 - 13.40   2η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΑΞΙΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

«Παιδί και Έφηβος στο σχολείο: Από τις φυσιολογικές εκφάνσεις στις συμπεριφορές που προβληματίζουν. Μια απόπειρα μεταφοράς  προβληματισμών από την κλινική εμπειρία στη σχολική κοινότητα και οι δυνατότητες του εκπαιδευτικού»

Λίλιαν Αθανασοπούλου, Παιδοψυχίατρος, Διευθύντρια Ε.ΣΥ., Υπεύθυνη Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου Γ.Ν.Θ. «Γ.ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ», Τ.Ε.Ψ.Υ.Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης

13.40 - 14.00 ΛΗΞΗ - ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ

Εγγραφείτε ΕΔΩ

Λειτουργία Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2017-2018

Ημερίδα : Η μοναξιά της διαφορετικότητας - κρίση ή πρόκληση

ATHMIA

«Η μοναξιά της διαφορετικότητας: κρίση ή πρόκληση»

Σάββατο 10 Ιουνίου 2017 8.30 - 16.00

Δημαρχείο Θεσσαλονίκης - Αίθουσα Μανώλης Αναγνωστάκης

Λειτουργία Νηπιαγωγείων για το σχολικό έτος 2017-2018

Βράβευση του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς

ATHMIA

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ απέσπασε το Χρυσό Βραβείο στην κατηγορία "Δεσμός με την Κοινωνία" των Education Business Awards!

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς απέσπασε το Χρυσό Βραβείο για την υλοποίηση του προγράμματος "Νοιάζομαι και Δρω", στην κατηγορία "Επένδυση/ Εθελοντισμός". Διπλή διάκριση για το πρόγραμμα!  Το πρόγραμμα βραβεύτηκε για την καινοτόμα προσέγγισή του στη διαμόρφωση ενεργών πολιτών συνδέοντας τα σχολεία με την κοινωνία και εισάγοντας αποτελεσματικά τον εθελοντισμό στα σχολεία. Η βράβευση αυτή ανήκει σε όλους τους εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς που έχουν βγει από τις τάξεις και γίνονται παράγοντες θετικής αλλαγής γύρω τους!

Ημερίδα : Παρουσίαση καλών πρακτικών και διάχυσης προγράμματος «Παίζοντας με τα πρωτόνια»

ATHMIA

Θα πραγματοποιηθεί ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες της 16ης περιφέρειας, την Δευτέρα 19 Ιουνίου 2017 και ώρα 8.30 π.μ. στο αμφιθέατρο του Κέντρου Διάδοσης Επιστημών και Μουσείου Τεχνολογίας NOESIS. Θέμα: Παρουσίαση καλών πρακτικών και διάχυσης προγράμματος «Παίζοντας με τα πρωτόνια».
Σκοπός της δράσης είναι η προσέγγιση των Φυσικών Επιστημών και της αστρονομίας μέσα από δημιουργικούς τρόπους ενασχόλησης στην τάξη.

Download this file (Δελτίο-Τύπου.doc)Δελτίο-Τύπου.doc[ ]169 kB
Download this file (PLAYINGwithPROTONS.pdf)PLAYINGwithPROTONS.pdf[ ]1712 kB
Download this file (Αφίσα 19.6.2017.jpg)Αφίσα 19.6.2017.jpg[ ]41 kB

Τροποποίηση της Απόφασης Ίδρυσης του Περιφερειακού Θεματικού Δικτύου Αγωγής Υγείας με τίτλο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο»