Δελτίο τύπου της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας Εξετάσεις Πιστοποίησης Μεταλυκειακού έτους - Τάξης Μαθητείας αποφοίτων ΕΠΑ.Λ. Κεντρικής Μακεδονίας
29032024Παρ

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 17/2/2019 στο Ε.Κ. Ευκλείδη οι εξετάσεις πιστοποίησης 395 αποφοίτων του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας Β΄ Φάσης των ΕΠΑ.Λ. της Κεντρικής Μακεδονίας.

Οι εξετάσεις πραγματοποιήθηκαν για δεύτερη φορά από την έναρξη εφαρμογής του νέου θεσμού του Μεταλυκειακού Έτους ? Τάξης Μαθητείας με συμμετοχή απόφοιτων από τις 16 ειδικότητες που λειτούργησαν τη σχολική χρονιά 2017-18 και των πιλοτικών προγραμμάτων του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας των ΕΠΑΛ.

Με την επιτυχή συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης οι απόφοιτοι αποκτούν Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων από τον ΕΟΠΠΕΠ .

Στο εξεταστικό κέντρο του Ε. Κ. Ευκλείδη παρευρέθηκαν ο Περιφερειακός  Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Παναγιώτης Ανανιάδης και ο πρόεδρος του ΕΟΠΠΕΠ κ. Βασίλης Δεγδιλέλης.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης, αφού καλωσόρισε κι ευχήθηκε καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες, αναφέρθηκε και στον επιτυχή θεσμό της Μαθητείας πανελλαδικά και ιδιαίτερα στην Κεντρική Μακεδονία.

Καλωσόρισμα κι ευχές στους εξεταζόμενους απεύθυνε και ο πρόεδρος του ΕΟΠΠΕΠ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η παρουσία και οι ευχές τους βρήκαν ενθουσιώδη ανταπόκριση από τους 400, περίπου, εξεταζομένους που κατέκλυσαν τον αύλειο χώρο του εξεταστικού κέντρου.

Επίσης πρέπει να τονισθεί η συμβολή της επιτροπής του εξεταστικού κέντρου, με πρόεδρο την Δ/ντρια του Ε.Κ. Ευκλείδη κ. Ολυμπία Κεχαγιά, που ανέλαβε και διεκπεραίωσε τον μεγάλο όγκο δουλειάς στο μεγαλύτερο, πανελλαδικά, εξεταστικό κέντρο καθώς και των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν τόσο στην υλοποίηση του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ όσο και στην διεξαγωγή των εξετάσεων πιστοποίησης.

Ενθαρρυντική ήταν και παρουσία εκπαιδευτικών που υλοποιούν τη μαθητεία, οι οποίοι βρίσκονταν έξω από τα εξεταστικά κέντρα μαζί με τους απόφοιτους μαθητευόμενους τους προκειμένου να τους συμπαρασταθούν .