Ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος εγκαινίασε το 5ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Μενεμένης
29032024Παρ

menemeni-02Ο Παναγιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης κκ. Βαρθολομαίος, συνοδευόμενος από τον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας,  κ. Γεώργιο Δ. Καρατάσιο, τίμησε με την ευλογητική παρουσία του την εκπαιδευτική κοινότητα της Κεντρικής Μακεδονίας, εγκαινιάζοντας τη Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2013, το 5ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Μενεμένης, όπου του επιφύλαξαν  θερμή υποδοχή δεκάδες μαθητές του οικείου σχολείου και του 3ου Διαπολιτισμικού Δημοτικού.

menemeni-04Στην τελετή χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας, ενώ παρέστησαν ο Υφυπουργός Παιδείας κ. Κωνσταντίνος Γκιουλέκας, ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Απόστολος Τζιτζικώστας, ο Δήμαρχος Μενεμένης - Αμπελοκήπων κ. Λάζαρος Κυρίζογλου κ.α. εκπρόσωποι φορέων και αρχών.

Αναφερόμενος στη σημασία της παιδείας ως μέσου για την απόρριψη επιρροών που οδηγούν σε εξαρτήσεις, στο έγκλημα και στη διαφθορά της ψυχής, ο Οικουμενικός Πατριάρχης τόνισε ότι «η πρόληψις είναι ασυγκρίτως καλυτέρα της θεραπείας» και ευχήθηκε το σχολείο που εγκαινιάστηκε να καταστεί «εργαστήριο αρετής», ώστε «η αντίδοσις να είναι μεγάλη για όλους». «Πρέπει όλοι να βρισκόμαστε σε συναγερμό για τη μεγάλη μάχη της μορφώσεως», υπογράμμισε ο κ. Βαρθολομαίος.

menemeni-03Απευθυνόμενος ο κ. Βαρθολομαίος στους δασκάλους, στους μαθητές και στους γονείς είπε: «Τη χρησιμότητα της παιδείας εν τη εκκλησία και διά της εκκλησίας όλοι τη γνωρίζουμε και την αναγνωρίζει η κοινωνία. Δια τούτο, εις καιρούς κρισίμους κατά τους οποίους η γενική χαλάρωσις, τα ναρκωτικά, το αλκοόλ, το έγκλημα, οι αιρέσεις και τα λοιπά βλαβερά μέσα αποδυναμώνουν, ή διαφθείρουν τας παιδικάς, εφηβικάς και νεανικάς υπάρξεις, η προσπάθεια της εκκλησίας, εν συνδυασμώ προς εκείνη της ελληνικής πολιτείας πρέπει και οφείλει να λειτουργήσει αποτελεσματικώς και με ταχύτητα... Η ικανοποίησις του Οικουμενικού Πατριαρχείου θα είναι μεγάλη, όταν όλοι συμβάλλουν προς την κατεύθυνση αυτή και ξεκινήσει μια προσπάθεια, προσαρμοσμένη εις τα δεδομένα της συγχρόνου εποχής, με στόχο τη πνευματική αναγέννηση ολοκλήρου του λαού».

menemeni-01Κατά τη διάρκεια των εγκαινίων, ο Μητροπολίτης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, κ. Βαρνάβας ζήτησε από τους μαθητές να υποσχεθούν ότι θα πηγαίνουν στο σχολείο και θα το διατηρούν καθαρό, ενώπιον του Πατριάρχη, που με τη σειρά του είπε ότι θα έρθει ξαφνικά από την Κωνσταντινούπολη για να διαπιστώσει ο ίδιος αν τα παιδιά κρατούν την υπόσχεσή τους.

Από την πλευρά του ο Υφυπουργός Παιδείας, κ. Κώστας Γκιουλέκας, μετέφερε στον κ. Βαρθολομαίο τους θερμότατους χαιρετισμούς της πολιτικής ηγεσίας της χώρας κάνοντας λόγο για τη διαχρονική προσφορά του Οικουμενικού Πατριαρχείου στην παιδεία του Γένους.

menemeni-05Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης, κ. Γ. Δ. Καρατάσιος, συνοδεύοντας τον κ Βαρθολομαίο στις καινούργιες εγκαταστάσεις,  εξέφρασε σε κατ? ιδίαν συζήτηση τα σέβη του εκπαιδευτικού κόσμου της Κεντρικής Μακεδονίας προς στο σεπτό πρόσωπο του Οικουμενικού Πατριάρχη και ζήτησε την ευλογητική ευχή του για τους μαχόμενους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τους γονείς τους. Έκανε επίσης λόγο για τον ρόλο του νέου διδακτηρίου, το οποίο χαρακτήρισε ως μια καινούρια προοπτική ζωής για ολόκληρη την τοπική κοινωνία, ενώ αναφέρθηκε τόσο στις προσπάθειες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων για την προσφορά μιας παιδείας ίσων ευκαιρίων, χωρίς διακρίσεις και αποκλεισμούς, όσο και στη μέριμνα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, ώστε να διασφαλιστεί η φοίτηση όλων των παιδιών και να περιοριστεί η μαθητική διαρροή.

Νωρίτερα το πρωί, μαθητές της Δημοτικής Ενότητας Αμπελοκήπων υποδέχτηκαν τον Οικουμενικό Πατριάρχη στον Ιερό Ναό Αγίου Παντελεήμονος Νεαπόλεως και στον Ιερό Ναό Αγίου Νεκταρίου Μενεμένης.

Επιμέλεια κειμένου:

Αμαλία Καραμήτρου