Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Γεώργιος Δ. Καρατάσιος, στον Αγιασμό σχολικών μονάδων
29032024Παρ

Ο Περιφερειακός Διευθυντής κ. Καρατάσιος μαζί με τον Υπουργό Μακεδονίας Θράκης κ. Ορφανό, τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των Πειραματικών σχολείων ΘεσσαλονίκηςΜε χαρούμενη και αισιόδοξη διάθεση τελέστηκε ο Αγιασμός του 1ου Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου και του 2ου Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης, με την ανάγνωση του χαιρετισμού του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Ανδρέα Λοβέρδου, την τιμητική παρουσία του Υπουργού Μακεδονίας Θράκης, κ. Γιώργου Ορφανού και του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Γιώργου Καρατάσιου.

Μιλώντας  στους μαθητές και στις μαθήτριες, ο κ. Ορφανός  ευχήθηκε καλή πρόοδο και επιτυχία, ενώ τους προέτρεψε να απολαύσουν τη γνώση και τις όμορφες εμπειρίες της μαθητικής ζωής. Αναφέρθηκε, επίσης, στις δράσεις του Υπουργείου Μακεδονίας- Θράκης που συνδέονται με τους στόχους της εκπαίδευσης.

Με τον ίδιο άμεσο και ζεστό λόγο, απευθύνθηκε στους γονείς, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές των δύο συστεγαζόμενων σχολείων ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Γ. Καρατάσιος, εκφράζοντας την υποστήριξή του στον θεσμό των Πρότυπων Πειραματικών, ως σχολείων της αριστείας και της καινοτομίας, μέσα σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που καταρχήν βασίζεται στην προσφορά ίσων ευκαιριών προς όλα ανεξαιρέτως τα παιδιά. Ο κ. Καρατάσιος έδωσε επίσης έμφαση στην προώθηση του Κοινωνικού σχολείου, ως προτεραιότητα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με στόχο την ολόπλευρη ψυχοκοινωνική, πνευματική και γνωστική υποστήριξη των μαθητών και των μαθητριών μας. Προσκάλεσε, μάλιστα, τον κ. Υπουργό Μακεδονίας Θράκης σε  συμπράξεις, που εντός του προβλεπόμενου πλαισίου αρμοδιοτήτων, θα μπορούσαν να συμβάλουν στη σύνδεση του σχολείου με το ιστορικό, πολιτιστικό και κοινωνικό γίγνεσθαι της Μακεδονίας μας.

Αναπτύσσοντας έναν άμεσο και βιωματικό διάλογο με τα παιδιά των δύο Πειραματικών, τα προέτρεψε να θέσουν υψηλούς στόχους και να επωφεληθούν από τις μορφωτικές ευκαιρίες που προσφέρουν τα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία. Αναφέρθηκε, επίσης, στο πολύπλευρο έργο των εκπαιδευτικών που τα στελεχώνουν, επαινώντας συνολικά την προσφορά των εκπαιδευτικών της Κεντρικής Μακεδονίας.

Ο κ. Καρατάσιος έκανε επίσης μία συνοπτική αναφορά στην οργανωτική προετοιμασία που συντελέστηκε κατά τους θερινούς μήνες με την καθοδήγηση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, έτσι ώστε σήμερα, ανήμερα του Αγιασμού, τα βιβλία να περιμένουν τους μαθητές στα θρανία τους, τα προβλέψιμα κενά να τείνουν προς την κάλυψή τους, και το πρόγραμμα να έχει διανεμηθεί σε όλα τα σχολεία. Διαβεβαίωσε, μάλιστα, ότι οι διοικητικές υπηρεσίες, βρίσκονται σε εγρήγορση, προκειμένου να αντιμετωπιστούν οι τυχόν δυσκολίες των πρώτων ημερών με αξιοποίηση του υπάρχοντος πλεονάζοντος εκπαιδευτικού προσωπικού.

Εκ μέρους του ΕΠΕΣ του 2ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης, χαιρετισμό απηύθυνε η Σχολική Σύμβουλος, κ. Ιωάννα Βορβή, κάνοντας λόγο για τις παιδαγωγικές προτεραιότητες των Πειραματικών Σχολείων. «Να προσεγγίσουμε τους μαθητές μας με στοργή και αγάπη, παράλληλα με την προώθηση της αριστείας», παρακίνησε γονείς και εκπαιδευτικούς, ο Διευθυντής του 2ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης, κ. Ν. Σταμπολίδης. Ευχές για καλή πρόοδο έδωσε στα παιδιά, η Διευθύντρια του 1ου Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης, κ. Χαρίκλεια Τουνουσίδου. Τη μαθητική εφημερίδα του σχολείου και τις ποικίλες δραστηριότητες των Ομίλων Αριστείας παρουσίασε στον Υπουργό Μακεδονίας Θράκης, κ. Γ. Ορφανό, η κ. Αμαλία Καραμήτρου, μέλος του Επιστημονικού Εποπτικού Συμβουλίου του 1ου Π.Π.Γ.Θ.

Η χαρούμενη μέρα συνεχίστηκε με τον ευλογητικό και παραινετικό λόγο του Παναγιωτάτου Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης, κ.κ. Ανθίμου, αλλά και την παρουσία του κ. Καρατάσιου στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης. Εκεί παραβρέθηκαν ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Απόστολος Τζιτζικώστας, καθώς και ο Βουλευτής και Δημοτικός Σύμβουλος, κ. Σταύρος Καλαφάτης, οι οποίοι ευχήθηκαν στους μαθητές και αναφέρθηκαν στη συμβολή της αυτοδιοίκησης στη λειτουργία των σχολικών μονάδων, αλλά και στην πολύ καλή συνεργασία των υπηρεσιών τους με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Στη συνέχεια, ο κ. Καρατάσιος, έδωσε το «παρών» του στον Αγιασμό του 1ου Γυμνασίου Πυλαίας, όπου με την παρουσία της Αντιδημάρχου Πυλαίας Χορτιάτη, κ. Α. Κωνσταντινίδου, Δημοτικών Συμβούλων και μεγάλου αριθμού γονέων, πέραν των άλλων θεμάτων, έγινε και αναφορά στη βιοκλιματική αναβάθμιση του σχολείου. Ο κ. Περιφερειακός είχε, επίσης, την ευκαιρία να συνομιλήσει με τους γονείς και να αναφερθεί στον υποστηρικτικό ρόλο που καλούνται να αναλάβουν δίπλα στα παιδιά τους.

Στο πρόγραμμα της ημέρας, περιλαμβάνονται επισκέψεις και σε άλλες σχολικές μονάδες, με πρώτη από αυτές, το 3ο Δημοτικό Σχολείο Τριανδρίας.

Το απόγευμα της Τετάρτης 10 Σεπτεμβρίου, ο κ. Καρατάσιος,  παραβρέθηκε στα εγκαίνια του νέου Λυκείου Φιλύρου.

Επιμέλεια κειμένου: Αμαλία Καραμήτρου