Mαθητική Συνάντηση Αρχαίου Δράματος "ΟΛΥΜΠΙΑ ΤΑ ΕΝ ΔΙΩ".
19042024Παρ

Mαθητική Συνάντηση Αρχαίου Δράματος "ΟΛΥΜΠΙΑ ΤΑ ΕΝ ΔΙΩ".

Όταν η αγάπη για το θέατρο συναντά το αρχαίο Ελληνικό κείμενο τότε οι παιδικές ψυχές ανθίζουν εκεί ...μπροστά μας! ΕΥΤΥΧΩΣ ως Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, ΤΟ ΕΖΗΣΑ εμπρός μου την πρώτη μέρα της ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΑΡΧΑΙΟΥ ΔΡΑΜΑΤΟΣ "ΟΛΥΜΠΙΑ ΤΑ ΕΝ ΔΙΩ" στην μαγική πόλη της Μακεδονίας και στο Αρχαίο Θέατρο της... Μαθητικοί θίασοι από όλο τον κόσμο για ΕΝΝΕΑ ΗΜΕΡΕΣ όσες ήταν κι οι ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ, θα δώσουν παραστάσεις για το θεατρόφιλο κοινό της πατρίδας μας, για τους μαθητές της περιοχής κι όχι μονόν.

Η αναβίωση των ΟΛΥΜΠΙΩΝ ΕΝ ΔΙΩ από την οργανωτική επιτροπή, την Περιφέρεια Εκπαίδευσης και τη ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΙΕΡΙΑΣ, για δεύτερη συνεχόμενη περίοδο, δίνει το στίγμα του κυρίαρχου στόχου αυτής της διοργάνωσης - αγάπη στο Αρχαίο Δράμα και την Κωμωδία. Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων υιοθετεί και στηρίζει τέτοιες προσπάθειες που πρέπει να καθιερωθούν και να ζήσουν στους ...αιώνες, για να δώσουν στους μαθητές τα εχέγγυα ώστε το κύτταρο του πολιτισμού μέσα τους, να μεταλαμπαδεύσει το όραμα των εμνευστών, όπου ...ζωής!

Χαιρετισμός του Περιφερειακού Διευθυντή
Καλωσήρθατε στην Κεντρική Μακεδονία, Καλωσήρθατε στην Πιερία,
Εγκαινιάζουμε μαζί, οι τοπικές αρχές, μαθητές και εκπαιδευτικοί από 9 σχολεία φίλων χωρών και 25 ελληνικά σχολεία, τη φετινή έναρξη του καταξιωμένου αυτού θεσμού, που διοργανώνεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, στους πρόποδες του Ολύμπου, στο αρχαίο θέατρο του Δίον.
Είμαστε εδώ για να μοιραστούμε τον διαχρονικό λόγο των μεγάλων δραματουργών μέσα από τη δική σας θεατρική δημιουργία, αλλά και για να ανακαλύψουμε μαζί τις κοινές αξίες και τις πανανθρώπινες ιδέες που ενώνουν τους πολιτισμούς.
Σας συγχαίρουμε, λοιπόν, γιατί με την εξαιρετική δουλειά σας γίνεστε πρεσβευτές ειρήνης, φιλίας και συναδέλφωσης. Ευχόμαστε η φωνή σας να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται. Η εποχή μας, μια εποχή κατά την οποία οι παγκόσμιες συρράξεις, η μισαλλοδοξία και ο φανατισμός περισσεύουν, έχει ανάγκη από το καθαρό μήνυμά σας.

Παιδιά,
Έχετε το μοναδικό προνόμιο να παρουσιάζετε τις παραστάσεις σας σε έναν χώρο μεγάλης ιστορικής και αρχαιολογικής σημασίας. Εννέα μέρες, όσες και οι Πιερίδες Μούσες, θα διαρκέσει το φεστιβάλ, στο αρχαίο αυτό θέατρο, όπου ακούστηκαν για πρώτη ίσως φορά, μερικοί από τους πιο σημαντικούς στίχους του αρχαίου ελληνικού δράματος.
Να, λοιπόν, ένα ζωντανό σχολείο βιωματικής τέχνης και μάθησης. Ελπίζουμε να απολαύσετε τις μέρες αυτές και να αποτελέσουν για σας, μια εμπειρία ζωής.
Φυσικά θέλω να συγχαρώ τους διοργανωτές: τον Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, όλους τους συνεργάτες του και όλους, όσοι στηρίζουν τον θεσμό. Σας ευχαριστούμε και ευχόμαστε καλή επιτυχία.