Τηλεδιάσκεψη για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο
29032024Παρ

Τηλεδιάσκεψη για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Την Παρασκευή 5 Ιουνίου 2015 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη στα γραφεία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Η τηλεδιάσκεψη έγινε στα πλαίσια του προγράμματος Ασφάλεια στο Διαδίκτυο που διοργανώθηκε την φετινή σχολική χρονιά από την Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Η συγκεκριμένη δράση ήταν και η αυλαία του παραπάνω προγράμματος για την Κεντρική Μακεδονία, όπου αντιπρόσωποι  της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης συνδέθηκαν πιλοτικά με ένα σχολείο που παρακολούθησε το πρόγραμμα, συνομίλησαν με τους μαθητές και απάντησαν στις ερωτήσεις  για το πρόβλημα της Ασφάλειας του Διαδικτύου.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής κ. Ανανιάδης  Παναγιώτης  χαιρέτησε τους μαθητές κι εκπαιδευτικούς του Δημοτικού Σχολείου Χρυσαυγής Λαγκαδά και έδωσε συμβουλές στα παιδιά για την ασφαλή χρήση του Ιντερνετ,  ενώ ο Προϊστάμενος Επιστημονικής Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  κ. Ακριτίδης  Νικόλαος , τόνισε την αναγκαιότητα προστασίας προσωπικών δεδομένων και φωτογραφιών στα κοινωνικά δίκτυα.

Τέλος ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής κ. Μανουσαρίδης  Ζαχαρίας απάντησε σε όλες τις απορίες των μαθητών, παρουσιάζοντας τρόπους για ασφαλή αντιμετώπιση απειλών μέσα από τη χρήση του διαδικτύου.