Ανακοίνωση Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Πυλαίας-Χορτιάτη
28032024Πεμ

Ανακοίνωση Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Πυλαίας-Χορτιάτη

Ξεκίνησε τη λειτουργία του το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) Πυλαίας-Χορτιάτη στις εγκαταστάσεις του 1ου Γυμνασίου Πυλαίας. Πρόκειται για δωρεάν δημόσιο σχολείο του Υπουργείου Παιδείας και της Γενικής Γραμματείας Διά Βίου Μάθησης, το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση. Απευθύνεται σε άτομα άνω των 18 ετών, τα οποία έχουν απολυτήριο δημοτικού, αλλά δεν έχουν φοιτήσει ή δεν έχουν τελειώσει το Γυμνάσιο. Παρέχει τη βασική, υποχρεωτική εκπαίδευση προσφέροντας τίτλο σπουδών ισότιμο με το απολυτήριο Γυμνασίου. Η φοίτηση διαρκεί δύο χρόνια και τα μαθήματα πραγματοποιούνται από Δευτέρα έως Παρασκευή, τις ώρες 16:30 με 20:30 το απόγευμα.

Εγγραφές καθημερινά, 5-8 το απόγευμα, στο 1ο Γυμνάσιο Πυλαίας (στο τέρμα της γραμμής 11 Πυλαία).

Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Πυλαίας-Χορτιάτη

1ο Γυμνάσιο Πυλαίας, Ισμήνης 2, Προέκταση Εγνατίας,

Πυλαία (τέρμα γραμμής 11 Πυλαία)

Τηλ. 2310322338 και 6945436649 (διευθύντρια κ. Αγορίτσα Παπαχατζή)