Επισκέψεις σε Ειδικά Σχολεία
29032024Παρ

Επισκέψεις σε Ειδικά Σχολεία

eidiki

Την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου του 2017 ο Περιφερειακός Διευθυντής Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας Διευθυντής κ. Παναγιώτης Ζ. Ανανιάδης επισκέφθηκε τα ειδικά σχολεία στο Κορδελιό-Ευόσμου και στην Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης. Ξεναγήθηκε στους χώρους των σχολικών μονάδων, συνομίλησε με το προσωπικό και ενημερώθηκε από τους διευθυντές για την υλικοτεχνική υποδομή και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η λειτουργία των σχολείων. Ειδικότερα το  ΕΕΕΕΚ Κορδελιού αντιμετωπίζει σοβαρότατα προβλήματα κτηριακής υποδομής, καθώς στεγάζεται σε πρώην βιοτεχνικό χώρο, ο οποίος δεν διαθέτει ανελκυστήρα. Ο κ. Παναγιώτης Ανανιάδης τόνισε στη συνάντησή του με το εκπαιδευτικό προσωπικό ότι η υλοποίηση της προσωρινής μετεγκατάστασης στο καινούριο κτήριο που είναι έτοιμο στην περιοχή του Αγίου Αθανασίου και ανταποκρίνεται στις ανάγκες της συγκεκριμένης σχολικής μονάδας, θα πρέπει να πραγματοποιηθεί άμεσα δίχως χρονοτριβή, μέχρι να ολοκληρωθεί η μελέτη του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου για το καινούριο διδακτικό κτήριο που θα καλύπτει τις ανάγκες του ΕΕΕΚ.Επισημάνθηκε, ότι η  ειδική αγωγή αποτελεί άμεση προτεραιότητα του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης καθώς σχετίζεται με τις ίσες ευκαιρίες, τη δίκαιη μεταχείριση όλων ανεξαιρέτως των ατόμων, την αναγνώριση και την αποδοχή της διαφορετικότητας, τα ανθρώπινα δικαιώματα και τον εκδημοκρατισμό της κοινωνίας.