Οι φιλόλογοι καινοτομούν
19032024Τρι

Οι φιλόλογοι καινοτομούν

Υλικό από την Ημερίδα με θέμα «Οι φιλόλογοι καινοτομούν»

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Οι σχολικοί σύμβουλοι των φιλολόγων Ν. Πιερίας οργανώνουν ημερίδα με θέμα:

«Οι φιλόλογοι καινοτομούν».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις 26 Ιουνίου 2012, ημέρα Τρίτη, ώρα 9:00-14:00, στο Αμφιθέατρο του 5ου Γενικού Ενιαίου Λυκείου Κατερίνης σύμφωνα με το εξής πρόγραμμα:

9:00-9:20  Προσέλευση-Χαιρετισμοί.

9:20-9:40  Ευθυμία Καρτσιούκα, Γυμνάσιο Κονταριώτισσας, «Νεοελληνική Γλώσσα Α? Γυμνασίου. ενότητα 4: «Φροντίζω τη διατροφή και την υγεία μου».

9:40-10:00 Ευαγγελία Κανάλη, Γυμνάσιο Κάτω Μηλιάς, «Κ. Καβάφη, ??Όσο μπορείς??. Μια διδακτική προσέγγιση στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Γ? Γυμνασίου».

10:00-10:20 Βασιλική Παπαδοπούλου, 3ο Γυμνάσιο Κατερίνης, «Διονυσίου Σολωμού, ??Ελεύθεροι Πολιορκημένοι??, Σχεδίασμα Β, κεφ. Ι, ΙΙ».

10:20-10:40 Ευθυμία Ελευθεριάδου, 2ο ΓΕΛ Κατερίνης, «Νεοελληνική Γλώσσα Α? Λυκείου, ??Μόδα-Νέοι??».

10:40-11:00 Σοφία Ελευθεριάδου, 2ο ΓΕΛ Κατερίνης, «Το μάθημα της Λογοτεχνίας στην Α? Λυκείου με βάση το νέο Πρόγραμμα Σπουδών: 1ο σενάριο ?? Τα φύλα στη Λογοτεχνία??»

11:00-11:20 Ειρήνη Παξιμαδάκη, 2ο ΓΕΛ Κατερίνης, «Το μάθημα της Λογοτεχνίας στην Α? Λυκείου με βάση το νέο Πρόγραμμα Σπουδών: 2ο σενάριο ??Παράδοση και Μοντερνισμός στην Ποίηση??».

11:20-11:40 Μαρία Καρδαρά,   ΓΕΛ Λεπτοκαρυάς, «Ερευνητική Εργασία

Α? Λυκείου :??Διαχείριση ελεύθερου χρόνου??».

11:40-12:00  Διάλειμμα.

12:00-12:20 Στυλιανή Γκούμα, 5ο ΓΕΛ Κατερίνης, «Οδυσσέα Ελύτη, «΄Αξιον Εστί, Τα Πάθη, άσμα η??».

12:20-12:40 Ευστάθιος Φανιάδης, 2ο ΓΕΛ Κατερίνης, «Αδίδακτο κείμενο στη Γ? Λυκείου».

12:40-13:00 Αθανάσιος Χαρίσης, ΙΣΔΕ Κατερίνης, «Ο ρόλος της Εκκλησίας στον Μακεδονικό Αγώνα. Εφαρμογή σε δομή Εκπαίδευσης Ενηλίκων».

13:00-13:20 Πάρις Παπαγεωργίου, 3ο ΓΕΛ Κατερίνης, «Εκπαιδευτικά Προγράμματα στο Δίον».

13:20-14:00 Συζήτηση.

Η ημερίδα απευθύνεται στους καθηγητές και τις καθηγήτριες κλάδου ΠΕ02 των Γυμνασίων, ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ., Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. και Τ.Ε.Ε. Ειδικής Αγωγής.

Παρακαλούνται οι κ. διευθυντές/ντριες των σχολείων να ενημερώσουν τους συναδέλφους και να διευκολύνουν όσους/ες επιθυμούν να παρακολουθήσουν την ημερίδα.

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών είναι προαιρετική και η μετακίνησή τους θα γίνει χωρίς δαπάνη για το δημόσιο

Στους/στις συναδέλφους θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Φιλολόγων

Ευσεβία Χασάπη                                                                   Αλέξανδρος Νικολαΐδης