Επιθετική συμπεριφορά στο σχολείο: Ζητήματα και προτάσεις
19032024Τρι

Επιθετική συμπεριφορά στο σχολείο: Ζητήματα και προτάσεις

- Το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού: ΄Εκταση, Αίτια, Αντιμετώπιση.

- Εκφοβισμός και βία στο σχολείο (bullying). Θυματοποίηση (victimization) Κυβερνοεκφοβισμός (Cyber bullying).

- Η παραγωγή της βίας μέσα από το ελληνικό  εκπαιδευτικό σύστημα.

- Ο ρόλος του εκπαιδευτικού της τάξης.

Αρμοδιότητες Σχολικών Συμβούλων, Διευθυντών/ντριών Σχολικών μονάδων και Συλλόγου Διδασκόντων για ζητήματα σχολικής βίας.

- Ο ρόλος των γονέων στην πρόληψη και διαχείριση της βίας και της επιθετικότητας των παιδιών.

-Εκπαιδευτικά προγράμματα για τη σχολική βία: το παράδειγμα των εκπαιδευτικών συστημάτων των ΗΠΑ, της Μ. Βρετανίας και της Κύπρου: μια βιβλιογραφική επισκόπηση.

-Εκπαιδευτικά προγράμματα που σχετίζονται με τη σχολική βία.

-Νομικές ρυθμίσεις  υποστήριξης.

- Εμπλεκόμενοι φορείς.

- Διαδικτυακή- τηλεφωνική-  υποστήριξη  για τη σχολική βία.