Οδηγίες για το Κοινωνικό Σχολείο

Παπαχρήστος Κων/νος

ΠΡΟΣ:

Περιφερειακές Δ/νσεις Εκπ/σης της
χώρας (έδρες τους) πόψη Περιφερειακών υπεύθυνων συντονισμού της υλοποίησης των δράσεων του «Κοινωνικού Σχολείου»).

ΘΕΜΑΟδηγίες για την εφαρμογή του προγράμματος του «Κοινωνικού Σχολείου»

Ι.Συνεργασία με υπουργεία και συνεργαζόμενους φορείς του Κοινωνικού Σχολείου

Σε συνέχεια της με αριθμπρωτ187363/ΓΔ4/19.11.201Εγκυκλίου με θέμα«Κοινωνικό σχολείοΣκοπόςΠλαίσιο ΛειτουργίαςΔράσεις Οδηγίες και κατευθύνσεις» και προκειμένου να υπάρξει συνεργασία των υπεύθυνων συντονισμού των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης της χώρας, στο πλαίσιο υλοποίησης των δράσεων του «Κοινωνικού Σχολείου» με τα αρμόδια υπουργεία και τους συνεργαζόμενους φορείς του «Κοινωνικού Σχολείου» σας αποστέλλουμε πίνακες με στοιχεία επικοινωνίας των εκπροσώπων των Υπουργείων και των συνεργαζόμενων φορέων σε κεντρικό και περιφερειακό επίπεδο ( συν.αρχεία1,2,3,4).

Οι Συνεργαζόμενοι Φορείς με το «Κοινωνικό Σχολείο» είναι οι εξής:

ΦΟΡΕΑΣ

ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ

Κέντρο Ελέγχου & Πρόληψης Νοσημάτων

(ΚΕΛ.Π.ΝΟ.)

Μολυσματικές Ασθένειες(ΣεξουαλικώςΜεταδιδόμενα Νοσήματα, Υγιεινήτωνχεριών)

Σύνδεσμος Ελληνικών Γυμναστικών Αθλητικών

Σωματείων (Σ.Ε.Α.Σ.)

Άθληση

Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας (Ε.Δ.Υ.)

Κάπνισμα/Πρόληψη Ατυχημάτων/Μολυσματικές Ασθένειες

ΊδρυμαΙατροβιολογικώνΕρευνώνΑκαδημίας Αθηνών(Ι.Ι.Β.Ε.Α.Α.)

Κάπνισμα

ΙνστιτούτοΨυχικής καιΣεξουαλικήςυγείας(Ι.Ψ.Σ.Υ.)

Σεξουαλική Αγωγή

ΟργανισμόςΚατάτωνΝαρκωτικών(Ο.ΚΑ.ΝΑ.)

Ναρκωτικά/Κάπνισμα/Αλκοόλ

Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή (Ε.Ο.Ε.)

Άθληση/?Αγαπώτον Αθλητισμό /KIDSATHLETICS?,

Παναθηναϊκό Στάδιο

Ινστιτούτο Κοινωνικής και Προληπτικής Ιατρικής

(Ι.Κ.Π.Ι.)

Διατροφή/Κάπνισμα

Ελληνική Εταιρεία Μελέτης και Αντιμετώπισης του

AIDS

ΜολυσματικέςΑσθένειες(AIDS)

Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία

Κάπνισμα

Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας (Δ.Κ.Ο.Ε.)

Ρατσισμός και Ανθρώπινα Δικαιώματα

Ινστιτούτο Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης

.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.)

Σχολές Γονέων

Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο

Διατροφή-Ευ ζην

Μονάδα Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.)

Χουλιγκανισμός/ΣχολικόςΕκφοβισμός

Σύλλογος Ελλήνων Ολυμπιονικών (Σ.Ε.Ο.)

Άθληση

Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής

Διαδίκτυο

Εργαστήριο Υγιεινής, Επιδημιολογίας  και Ιατρικής Στατιστικής ( ΕΚΠΑ)

Διατροφή

Βασικό μέλημα όλων πρέπει να αποτελεί η επιδίωξη της ενεργοποίησης και
της συμμετοχής όλων των σχολικών μονάδων όλων των βαθμίδων της χώρας και
ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη δράσεων που θα απευθύνονται σε ολόκληρη την
εκπαιδευτική κοινότητα (μαθητέςεκπαιδευτικούς και γονείς).

Οι υπεύθυνοι συντονισμού των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης της χώρας αξιοποιούν τις δυνατότητες παρέμβασης που παρέχονται από τα υπουργεία και τους συνεργαζόμενους φορείς σε κεντρικό και περιφερειακό επίπεδο και εισηγούνταιενημερώνουν και προτείνουν τον κατάλληλο σχεδιασμό και προγραμματισμό δράσεων και εκδηλώσεων κατά περίπτωση στους υπευθύνους συντονισμού των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσηςτους Σχολικούς Σύμβουλους, τους Υπεύθυνους Ομάδων Φυσικής Αγωγής, τους Υπεύθυνους Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών Θεμάτων και Σχολικών Δραστηριοτήτων, τους Υπευθύνους Συμβουλευτικών Σταθμών Νέων.

Οι υπεύθυν οι συντονισμού των δράσεων των Διευθύνσεων Π.Ε. και Δ.Ε., οι Σχολικοί Σύμβουλοι, οι Υπεύθυνοι Ομάδων Φυσικής Αγωγής, οι Υπεύθυνοι Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών Θεμάτων και Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με του ςΔιευθυντές / Προϊσταμένους, και τους Συλλόγους Διδασκόντων των σχολικών μονάδων σχεδιάζουν  και υλοποιούν ενημερωτικές δράσεις και εκδηλώσεις ευαισθητοποίησης  σχετικές με τους θεματικούς άξονες παρέμβασης.

Σε κάθε περίπτωση οι υπεύθυνοι συντονισμού των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσηςλαμβάνουν γνώση για όλες τις δράσεις που πρόκειται να υλοποιηθούν ή υλοποιούνται σε σχολικές μονάδες της περιοχής ευθύνης της οικείας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και κατευθύνουν τους φορείς που συμμετέχουν στις δράσεις ώστε να μην υπάρξει αλληλοεπικάλυψη δράσεων στα σχολεία.Μέριμνά τους είναι η συνέργεια όλων όσων έχουν τη διοικητική και παιδαγωγική ευθύνη για τη λειτουργία των σχολικών μονάδων, η γόνιμη συεργασία και η αποτελεσματικότητα.

ΙΙΑποστολή στοιχείων στο Υ.ΠΑΙ.Θτων δράσεων που υλοποιούνται στο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου»

Οι υπεύθυνοι συντονισμού των δράσεων των Περιφερειακών Διευθύνσεων και των Διευθύνσεων Π.Ε. και Δ.Ε.οι οποίοιέχουν οριστεί από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης και έχουν την ευθύνη του συντονισμού και της υλοποίησης του προγράμματος του «Κοινωνικού Σχολείου» τηρούν αρχείο με το σύνολο των δράσεων (αναλυτική καταχώριση) πουέχουν ήδη υλοποιηθεί ή έχουν προγραμματιστεί να υλοποιηθούν και οι οποίες απευθύνονται είτε σε μαθητές είτε σε εκπαιδευτικούς είτε σε γονείς της περιοχής ευθύνης της Περιφερειακής Διεύθυνσης και της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης της εποπτείας τους αντίστοιχα.

Επιπλέον στο τέλος κάθε τριμήνουοι υπεύθυνοι συντονισμού των δράσεων του Κοινωνικού Σχολείου  της Περιφερειακής Διεύθυνσηςσυμπληρώνουν και αποστέλλουν το συγκεντρωτικό επισυναπτόμενο πίνακα  (συν.1 αρχείο Εxcell φύλλα) στην Ηλεκτρονική Διεύθυνση:genikidiefsp@minedu.gov.grκαιστοΓραφείο ΥπουργούστηνΗλεκτρονικήΔιεύθυνση esarla@minedu.gov.gr στον οποίο αποτυπώνονται τα αριθμητικά στοιχεία των πεδίων που αναφέρονται σε αυτόν ανά Διεύθυνση Εκπαίδευσης τα οποία αφορούν σε δράσεις που έχουν ήδη  υλοποιηθεί   στην εκπαιδευτική κοινότητα.

Οι υπεύθυνοι συντονισμού των δράσεων του Κοινωνικού Σχολείου της Περιφερειακής Διεύθυνσης παρακαλούνται να αποστείλουν τους συμπληρωμένους πίνακες που αφορούν:

-το Α΄Τρίμηνο (Σεπτέμβριος-Δεκέμβριος) έως τις 16/1/2015.

-το Β΄Τρίμηνο (Ιανουάριος-Μάρτιος) έως τις 9/4/2015.

-το Γ΄Τρίμηνο (Απρίλιοςούνιος) έωςτις 30/6/2015.

ΙΙΙ.Εμπλουτισμός ιστότοπου του ΥΠΑΙΘ

Ως χρήσιμο εργαλείο επικοινωνίας και ανατροφοδότησης λειτουργεί ο επίσημος ιστότοπος του «Κοινωνικού  Σχολείου»: www.socialschool.gr, ο οποίος διαρκώς εμπλουτίζεται με νέα δεδομένα.