09082020Κυρ
Τελ. Ενημέρωση:Παρ, 07 Αυγ 2020

nomikoi-18-6-2020
«Απρόοπτες Περιστάσεις: Νομικά ζητήματα της Εκπαίδευσης στον καιρό του Covid-19»

Ενημερωτική Διαδικτυακή Συνάντηση για Νομικά Θέματα Εκπαίδευσης.

Σημαντικές Ανακοινώσεις

nomikoi-18-6-2020

Ενημερωτική Διαδικτυακή Συνάντηση για Νομικά Θέματα Εκπαίδευσης.

Σημαντικές Ανακοινώσεις

Κατάθεση αίτησης για χορήγηση άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου

Τίτλος Διαδικασίας : Κατάθεση αίτησης για χορήγηση άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου

Τμήμα:  ΠΥΣΕΕΠ

Ενδιαφέρει: Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό & Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά:

1) ΑΙΤΗΣΗ προς το ΠΥΣΕΕΠ Κεντρικής Μακεδονίας για την χορήγηση άσκησης Ιδιωτικού έργου, στην οποία θα αναγράφονται (βλέπε συνημμένο αρχείο):

i. ο ιδιώτης εργοδότης ή φορέας.

ii. οι ώρες απασχόλησης του ενδιαφερόμενου στο σύνολο και αναλυτικά η εβδομαδιαία κατανομή τους.

iii. το συνολικό χρονικό διάστημα απασχόλησης του.

2) ΒΕΒΑΙΩΣΗ της ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ στην οποία θα αναγράφεται το ωράριο λειτουργίας της σχολικής μονάδας ή του ΚΕΣΥ και θα δηλώνεται ότι η επιπλέον έμμισθη απασχόληση του αιτούντα δεν παρακωλύει το εκπαιδευτικό του έργο.

3) ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ του ενδιαφερόμενου (βλέπε συνημμένο αρχείο).

4) ΒΕΒΑΙΩΣΗ του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ στην οποία θα αναγράφονται:

i. η σχέση εργασίας, οι ημέρες και ώρες εργασίας,

ii. το συνολικό χρονικό διάστημα της απασχόλησης,

iii. το είδος της απασχόλησης και η ηλικιακή ομάδα απασχόλησης (ενήλικες)

Περιγραφή Διαδικασίας:

• Υποβολή της αίτησης και των δικαιολογητικών στη σχολική μονάδα στην οποία υπηρετεί ο ενδιαφερόμενος (μόνιμος ή αναπληρωτής).
  • Διαβίβαση από το Διευθυντή του σχολείου απευθείας στο ΠΥΣΕΕΠ Κεντρικής Μακεδονίας.

Εναλλακτικά:

• Η υποβολή της αίτησης και των δικαιολογητικών μπορεί να γίνει απ΄ ευθείας στο ΠΥΣΕΕΠ Κεντρικής Μακεδονίας στο fax της Περ/κής Δ/νσης Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας: 2310474328.

Παρατηρήσεις, Σημειώσεις, Επεξηγήσεις

• Η αίτηση και ΌΛΑ τα προαναφερόμενα απαιτούμενα δικαιολογητικά πρέπει να υποβάλλονται στο Π.Υ.Σ.Ε.Ε.Π. Κεντρικής Μακεδονίας, πριν την έναρξη του έργου και της εργασίας. Χορήγηση άδειας με αναδρομική ισχύ δεν είναι δυνατή.
  • Η άσκηση ιδιωτικού έργου ή εργασίας με αμοιβή χωρίς άδεια αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα.
  • ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο ενδιαφερόμενος δεν μπορεί να απασχοληθεί σε ιδιωτικό φορέα στον οποίο είναι ιδιοκτήτης εκτός και αν προβλέπεται διαφορετικά.

Το ιδιωτικό έργο ή εργασία θα πρέπει να συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του υπαλλήλου

ithageneia

mathainoume-sto-spit rekor-tv 1021x576 2

logo mnae