04122020Παρ
Τελ. Ενημέρωση:Παρ, 04 Δεκ 2020

Σημαντικές Ανακοινώσεις

Διαδικτυακή ημερίδα για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία - Παρουσίαση Δράσεων Σχολείων Περιφέρειας Κ.Μακεδονίας
Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου - Ώρα 15.00.  Διοργάνωση Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

Σημαντικές Ανακοινώσεις

Απαλλαγή Εκπαιδευτικών από Καθήκοντα Στελεχών

Τίτλος Διαδικασίας : Απαλλαγή Εκπαιδευτικών από Καθήκοντα Στελεχών (Διευθυντών-Υποδιευθυντών σχολικών μονάδων και Εργαστηριακών Κέντρων, Υπεύθυνων Τομέων Ε.Κ., Προϊσταμένων Εκπαιδευτικών Θεμάτων)

Τμήμα:  ΑΠΥΣΠΕ - ΑΠΥΣΔΕ

Ενδιαφέρει: Εκπαιδευτικούς Α/θμιας & Β/θμιας

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά:

1. Αίτηση

Περιγραφή Διαδικασίας:

1. Υποβολή της αίτησης στην οικεία Διεύθυνση Εκπαίδευσης
2. Διαβίβαση στο ΑΠΥΣΠΕ-ΑΠΥΣΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας (κατά περίπτωση)
3. Κλήση του εκπαιδευτικού σε ακρόαση (σύμφωνα με τα άρθρα 15 ή 16 ?αντίστοιχα- του Π.Δ. 1/2003)
4. Γνωμοδότηση του ΑΠΥΣΠΕ-ΑΠΥΣΔΕ
5. Έκδοση απόφασης Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης

Παρατηρήσεις, Σημειώσεις, Επεξηγήσεις

1. Η αίτηση θα περιλαμβάνει αιτιολόγηση του αιτήματος απαλλαγής, σε συνάρτηση με τους λόγους που αναφέρονται στο άρθρο 26, παρ. 1α του Ν. 3848/2010 (σοβαροί προσωπικοί ή οικογενειακοί λόγοι ή λόγοι υγείας).
2. Εάν η απαλλαγή ζητείται για λόγους υγείας, ο εκπαιδευτικός πρέπει να συνυποβάλει δικαιολογητικά δημόσιου φορέα (νοσοκομείου ή Υγειονομικής Επιτροπής ή ΚΕΠΑ) που να τους πιστοποιούν. Στην περίπτωση αυτή η διαδικασία της ακρόασης ενδέχεται και να παραλειφθεί.
3. Η απαλλαγή ισχύει από την ημερομηνία που προσδιορίζεται στη σχετική απόφαση (ή από την ημερομηνία έκδοσής της, εφόσον δεν υπάρχει άλλη αναφορά στο διατακτικό της). Έως τότε, οι αιτούντες παραμένουν στις θέσεις ευθύνης και ασκούν κανονικά τα καθήκοντά τους.

mathainoume-sto-spit rekor-tv 1021x576 2

mathiteia-epal

lwb ebanner

exapostasteos