Πολύγυρος - Ημερίδα για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας

4.Παπασταμόπουλος  Ξενοφών,  Διευθυντής Π.Ε. Χαλκιδικής

5.Ταπανίδης Θεόδουλος , Διευθυντής Δ.Ε. Χαλκιδικής

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ (12.00΄-13.30΄)

1.Ράπτη Έλενα, Συντονίστρια της Δράσης «Ένα στα πέντε» του Συμβουλίου της Ευρώπης την Ελλάδα, Βουλευτής Α΄ Θεσσαλονίκης

2.Χατζηβασιλειάδης Γεώργιος, Ταξίαρχος, Διευθυντής της Αστυνομικής Διεύθυνσης Χαλκιδικής «Διερεύνηση αποκλινούντων μορφών κοινωνικής συμπεριφοράς στη σχολική ηλικία. Αποτελεί η βία σοβαρό θέμα για τη μαθητική εκπαιδευτική κοινότητα;»

3.Ψυχογιού Ευαγγελία, Προϊσταμένη Τμήματος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ.Ε. Κεντρ. Μακεδονίας «Επισημάνσεις επί του θεσμικού πλαισίου που αναφέρεται στην αντιμετώπιση της αποκλίνουσας συμπεριφοράς των μαθητών Δ.Ε.»

4.Ακριτίδης Νικόλαος, Προϊστάμενος Τμήματος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε. Κεντρ. Μακεδονίας «Η βία στο σχολείο»

5.Κόπτσης Αλέξανδρος, Σχολικός Σύμβουλος- Συντονιστής Παρατηρητηρίου Π.Ε.&Δ.Ε. Κ.Μακεδονίας «Παρατηρητήριο Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού»

6. Αδαμόπουλος Ιωάννης, Σχολικός Σύμβουλος «Ένα σχόλιο για την ενδοοικογενειακή βία»

7.Ρουμπίδης Χρήστος, Σχολικός Σύμβουλος «Βία και φτώχεια. Ανίχνευση στις σχολικές μονάδες».

8.Κωνσταντινίδου Ανατολή, Γραμματέας Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη, Αντιπρόεδρος Α/θμιας και Β/θμιας Σχολικής Επιτροπής, Αντιπρόεδρος ΚΠΑΠ, Εκπ/κός «Ο ρόλος της τοπικής αυτοδιοίκησης στην αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας».

9.Καραμήτρου Αμαλία, ΜΑ, Mphilip, Μέλος ΕΠΕΣ του 1ου ΠΠΓΘ -Επιστημονική συνεργάτιδα ΚΕΓ-ΑΠΘ «Η αφύπνιση του σύγχρονου Ελληνικού Σχολείου στα θέματα βίας και ρατσισμού».

10.Εκπρόσωπος του Εθελοντικού Οργανισμού «Χαμόγελο του Παιδιού».

11. Μαρτίδου Ραχήλ, Σχολική Σύμβουλος  Προσχολικής Αγωγής 37ης Ε.Π. Χαλκιδικής - Κελεσίδης Ευάγγελος, Σχολικός Σύμβουλος  2ης Ε.Π. ΠΕ Χαλκιδικής. Ενδοσχολική βία - Συμβιώνοντας στο σχολείο.

12.Δεληγιάννη Αγγελική, Σχολική Σύμβουλος «Η σημασία του σχολικού περιβάλλοντος στην πρόληψη της σχολικής βίας».

13.Παπαδοπούλου Μαρία, Υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Χαλκιδικής, Γεν.Γραμματέας Πανελληνίου Συλλόγου Εκπαιδευτικών Αγωγής Υγείας «Η αναγκαιότητα παραδοχής του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού, ως μείζονος κοινωνικού προβλήματος: Η εμπειρία του Συμβουλευτικού Σταθμού».

14.Λειβαδιώτου Χρυσούλα, Ψυχολόγος, Μτπτ. Σχολική ? Εξελικτική Ψυχολογία Α.Π.Θ., Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Περιφερειακής Ενότητας Χαλκιδικής «Αληθινές ιστορίες σχετικά με το σχολικό εκφοβισμό από το ημερολόγιο ενός ψυχολόγου».

15.Τάπαλη Νεραντζούλα, Διευθύντρια Δημοτικού Σχολείου Φλογητών-Πλαγίων «Παρουσίαση και δράσεις του Δικτύου ??Σχολεία της Χαλκιδικής κατά της βίας??».

ΣΥΖΗΤΗΣΗ (13.30΄-14.30΄)