Ημερίδα με θέμα "Συνάντηση και Συνεργασία του Εκπαιδευτικού με τους Ειδικούς Ψυχικής Υγείας"
29032024Παρ

hmeri24-10-17

Πρόγραμμα Επιμορφωτικής Ημερίδας, υπό την Αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το

Ινστιτούτο Ψυχικής Υγείας «ΠροςΟψη»

«Συνάντηση και Συνεργασία του Εκπαιδευτικού με τους Ειδικούς Ψυχικής Υγείας»

Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2017

Αμφιθέατρο του Κέντρου Διάδοσης Επιστημών Νόησις

8.30 - 9.00       Προσέλευση- Εγγραφές

9.00 - 9.15       ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

κ. Παναγιώτης Ανανιάδης, Περιφερειακός   Διευθυντής   Εκπαίδευσης   Κεντρικής Μακεδονίας

κ. Νικόλαος Ακριτίδης, Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Α'βάθμιας Εκπαίδευσης

9.20- 11.20      ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Α' Μέρος

«Η Προκλητική Συμπεριφορά του Μαθητή:Κατανόηση και Αναγνώριση»

Β' Μέρος

«Η Προκλητική Συμπεριφορά του Μαθητή: Τεχνικές και Ανέλιξη»

Αλέξιος Λάππας MRCPsych, Παιδοψυχίατρος, Μέλος Βασιλικού Κολλεγίου των Ψυχιάτρων Μ. Βρετανίας, Μέλος Τομεακής Επιτροπής Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων (Τ.Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.) Δυτικής Θεσσαλονίκης, Επιστημονικός Υπεύθυνος Ελληνικού Παιδικού Χωριού στο Φίλυρο, Επιστημονικός Υπεύθυνος Ινστιτούτου «ΠροςΌψη»

11.20 - 11.40   ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11.40 - 13.00   1η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΑΞΙΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΩΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ

«Αξιοποιώ τη Συναισθηματική Αναγνώριση για τα πιο ευαίσθητα ζητήματα των Σχέσεων Εκπαιδευτικού και Μαθητή»

Α' Μέρος

«Σχολική Άρνηση»

Ελίνα Κόντζογλου, Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, CBT θεραπεύτρια, Συνεργάτης Ελληνικού Παιδικού Χωριού στο Φίλυρο, Συνεργάτης Ινστιτούτου «ΠροςΌψη»

Β' Μέρος

«Βία στο Σχολείο»

Νίκη Δράγου, Ιατρός, Συστημική Υπαρξιακή Ψυχοθεραπεύτρια, Εξωτερικός Συνεργάτης Ελληνικού Παιδικού Χωριού στο Φίλυρο, Συνεργάτης Ινστιτούτου «ΠροςΌψη»

Γ' Μέρος

«Φροντίζομαι για να Φροντίσω: Αναγνώριση και Παρέμβαση για την Επαγγελματική Ψυχοσυναισθηματική Κόπωση»

Κασσιανή Φελέκη,  Ψυχίατρος Ενηλίκων -Ψυχαναλύτρια και Διδάσκουσα-Αναλύτρια της Βορειοελλαδικής Ψυχαναλυτικής Εταιρείας

13.00 - 13.40   2η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΑΞΙΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

«Παιδί και Έφηβος στο σχολείο: Από τις φυσιολογικές εκφάνσεις στις συμπεριφορές που προβληματίζουν. Μια απόπειρα μεταφοράς  προβληματισμών από την κλινική εμπειρία στη σχολική κοινότητα και οι δυνατότητες του εκπαιδευτικού»

Λίλιαν Αθανασοπούλου, Παιδοψυχίατρος, Διευθύντρια Ε.ΣΥ., Υπεύθυνη Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου Γ.Ν.Θ. «Γ.ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ», Τ.Ε.Ψ.Υ.Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης

13.40 - 14.00 ΛΗΞΗ - ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ

Εγγραφείτε ΕΔΩ