ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΕΠΑΛ ΤΗΣ Π.Δ.Ε. ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
19042024Παρ

mathiteia-epal

Στο πλαίσιο των δράσεων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης (Π.Δ.Ε.) Κεντρικής Μακεδονίας, για την υποστήριξη του θεσμού του Μεταλυκειακού έτους-τάξης Μαθητείας των αποφοίτων ΕΠΑ.Λ., την ανάπτυξη της συνεργασίας των ΕΠΑ.Λ. και της Π.Δ.Ε. με τους κοινωνικούς εταίρους για την καλύτερη προετοιμασία της λειτουργίας του θεσμού κατά το επόμενο σχολικό έτος 2020-2021, η ομάδα υποστήριξης της Μαθητείας πραγματοποίησε συνάντηση με την Αντιδήμαρχο Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Δήμου Θεσσαλονίκης κ. Δ. Ακριτίδου.

Παρουσιάστηκε ο θεσμός της Μαθητείας των αποφοίτων ΕΠΑ.Λ. στα πλαίσια του νέου αναπτυξιακού σχεδιασμού για την Επαγγελματική Εκπαίδευση. Τονίστηκε  ο σημαντικός ρόλος που καλούνται να διαδραματίσουν οι συμμετέχοντες φορείς της τοπικής Αυτοδιοίκησης και η αναγκαιότητα  της περαιτέρω  στήριξης . Επίσης είχε την ευκαιρία να γνωστοποιήσει τη δομή της δημόσιας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και να αναλύσει τον θεσμό του Μεταλυκειακού έτους-τάξης Μαθητείας των αποφοίτων ΕΠΑ.Λ.

Η κ. Αντιδήμαρχος  εξέφρασε  την επιθυμία της  για υποστήριξη και για διερεύνηση  δυνατοτήτων κοινών δράσεων με την Π.Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας, με στόχο την διάχυση του θεσμού.