ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 25oυ Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης
19042024Παρ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 25oυ Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης

25oΣτο διάστημα 8/4/2019 ? 12/4/2019 πραγματοποιήθηκε η πρώτη εκπαιδευτική συνάντηση στη Ρουμανία στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS+ με θέμα: «Naturesoothesthecustoms». Εκπαιδευτικοί και μαθητές από σχολεία της Ρουμανίας, της Ουγγαρίας, της Πολωνίας, της Λετονίας, της Ιταλίας και της Ελλάδας συναντήθηκαν με αφορμή δραστηριότητες που εστίασαν στην αποτελεσματικότερη ανταλλαγή ιδεών και συναισθημάτων, στοχεύοντας στην καλλιέργεια της επικοινωνίας ανάμεσα σε κοινωνίες με διαφορετικό γλωσσικό και πολιτιστικό υπόβαθρο. Μέσα από επισκέψεις, ομαδικές δράσεις, βιωματικά εργαστήρια και την καθημερινή αλληλεπίδραση δόθηκε η ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν την επίδραση του φυσικού περιβάλλοντος, να εκτιμήσουν την αξία της διαφορετικότητας και να αναπτύξουν δεξιότητες που θα βοηθήσουν στην καλλιέργεια της ενσυναίσθησης, με στόχο τη βελτίωση του ευρύτερου κοινωνικού τους περιβάλλοντος.

Download this file (25ο ΔΣ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.pdf)25ο ΔΣ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.pdf[ ]127 kB