28032024Πεμ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

«Γερμανική βραδιά στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA2, στο 13ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης»

Την Παρασκευή, 14 Ιουνίου 2019, στις 18:30, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 13ου Δημοτικού Σχολείου Πολίχνης (Φιλίππου 85), θα πραγματοποιηθεί γιορτή αφιερωμένη στη Γερμανία. Στην γερμανική αυτή βραδιά συμμετέχει το μεγαλύτερο μέρος των μαθητών του σχολείου μας. Ο εορτασμός γίνεται με στόχο να μάθουν οι μαθητές του σχολείου μας, μέσω βιωματικών καλλιτεχνικών δράσεων για τη Γερμανία, την εκπαίδευση, τον πολιτισμό και την κουλτούρα της αλλά και να παρουσιαστεί στους γονείς των μαθητών μας και σε κάθε ενδιαφερόμενο πολίτη, η συμμετοχή του σχολείου μας σε διδακτική επίσκεψη στην πόλη Cottbus της Γερμανίας, στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS + KA229. Όσοι παραβρεθούν στην εκδήλωση θα απολαύσουν χορούς και τραγούδια από τη Γερμανία και θα ενημερωθούν για την ιστορία και τον πολιτισμό της χώρας που μας φιλοξένησε τόσο όμορφα.
Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης έχει τη δυνατότητα να συμμετάσχει για την διετία 2018-2020 σε ένα πρόγραμμα ERASMUS + KA229. Στο πρόγραμμα που έχει τίτλο ?Building Bridges With Music? συμμετέχουν έξι (6) σχολεία πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης από την Πολωνία, την Ισπανία, την Τσεχία, την Γερμανία, την Ιταλία και από την Ελλάδα. Την χώρα μας εκπροσωπεί το 13ο Δημοτικό Σχολείο της Πολίχνης. Το πρόγραμμα συντάχθηκε και υποβλήθηκε από την Διευθύντρια του σχολείου κα. Κωστούλα Στύπα με κύριο στόχο την ανταλλαγή καλών πρακτικών μεταξύ των Ευρωπαϊκών σχολείων. Για το σκοπό αυτό, μέσα στη διάρκεια του προγράμματος, θα πραγματοποιηθούν πέντε εκπαιδευτικές συναντήσεις σε χώρες του εξωτερικού και μία στην Ελλάδα, με αντικείμενα συναφή του στόχου του προγράμματος και με σκοπό την επιμόρφωση και αλληλεπίδραση τόσο των μαθητών όσο και του εκπαιδευτικού δυναμικού του σχολείου με άλλους λαούς, πολιτισμούς και εκπαιδευτικά συστήματα.
Η τρίτη επίσκεψη στο πλαίσιο του Προγράμματος έγινε στη Γερμανία στις 13-17 Μαΐου του 2019. Η ελληνική ομάδα με πέντε (5) εκπαιδευτικούς επισκέφτηκε την πόλη Cottbus της Γερμανίας, όπου οι Έλληνες εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν και να δημιουργήσουν με τους συναδέλφους τους από τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες καθώς, επίσης, να ενημερωθούν για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας και τις καλές πρακτικές των ευρωπαίων συναδέλφων.
Το πρόγραμμα εποπτεύεται από το Ι.Κ.Υ και χρηματοδοτείται από εθνικούς πόρους.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό του

Η Διευθύντρια 13ου Δημοτικού Σχολείου Πολίχνης