Επίσκεψη Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης στο Νομό Πέλλας
16042024Τρι

Επίσκεψη Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης στο Νομό Πέλλας

pella

Την Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου του 2015 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη  στον Νομό Πέλλας από τον Περιφερειακό Διευθυντή Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Παναγιώτη Ζ. Ανανιάδη. Συναντήθηκε και ενημερώθηκε για εκπαιδευτικά προβλήματα των σχολείων από τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Κων/νο Κούγκα και τον Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Νικόλαο Τσαλικίδη. Επισκέφθηκε το Μουσικό σχολείο Γιαννιτσών, το 2ο Γενικό Λύκειο και το 2ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών. Στο Μουσικό σχολείο συζήτησε εκτεταμένα με τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας κ. Μενέλαο Μιχαηλίδη το έντονο κτιριακό πρόβλημα του σχολείου και τις ενέργειες που θα πρέπει να καταβληθούν προκειμένου να λυθεί. Στη συνέχεια επισκέφθηκε την Διεύθυνση της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, συναντήθηκε με το προσωπικό της Διεύθυνσης και πραγματοποιήθηκε σύσκεψη με τον κ. Κούγκα και τον κ. Τσαλικίδη για τα προβλήματα του Νομού Πέλλας. Κατόπιν επισκέφθηκε το ΕΕΕΕΚ, και στη συνέχεια συναντήθηκε με τον Αντιπεριφερειάρχη της ΠΕ Πέλλας κ. Θεοδωρίδη με τον οποίο συμφωνήθηκε η συνεργασία στα εκπαιδευτικά προβλήματα του Νομού και να δοθεί οριστική λύση στο κτιριακό πρόβλημα του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών. Στον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης δόθηκε η ευκαιρία να αφουγκραστεί τα προβλήματα των εκπαιδευτικών του νομού και να ανταλλάξει απόψεις με στελέχη της εκπαίδευσης στην κατεύθυνση της εύρυθμης λειτουργίας των σχολικών μονάδων και στη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Ο κ. Ανανιάδης ενημέρωσε ότι η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης καταβάλλει άοκνες προσπάθειες   υποστήριξης προς τα σχολεία και έδωσε διαβεβαιώσεις για την στήριξη της λειτουργίας των σχολείων και των υπηρεσιών εκπαίδευσης.