Διοργάνωση Ενδοσχολικών Επιμορφώσεων: «Γνωρίζοντας τον κόσμο της κινηματογραφικής μουσικής» «Κινηματογράφος και Μουσική»
18042024Πεμ

Την Παρασκευή 15/01/2016 και ώρες 12:00 - 14:15 πραγματοποιήθηκε στο Κινηματοθέατρο «Κολοσσαίον» ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα: «Γνωρίζοντας τον κόσμο της κινηματογραφικής μουσικής» (αρ. έγκρισης περ. διεύθυνσης 27332/21-12-2015). Η ενδοσχολική επιμόρφωση διοργανώθηκε από τη Σχολική Σύμβουλο Γενικής Παιδαγωγικής ευθύνης του 14ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης κ. Θεοδώρα Χασεκίδου-Μάρκου σε συνεργασία με τη Διευθύντρια κ. Μαρία Σουρνάκη και την καθηγήτρια Μουσικής του σχολείου κ. Μαρία Τζιβάνογλου, στο πλαίσιο της Βιωματικής Δράσης: «Πολιτισμός και Δραστηριότητες Τέχνης». Την ενδοσχολική επιμόρφωση τίμησαν με την παρουσία τους ο αναπληρωτής προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης κ. Κωνσταντίνος Κεραμιδάς, η Σχολική Σύμβουλος κ. Τσερπέ Γεωργία, η υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ Λευκού Πύργου κ. Σαρακήνου Μαρία, διευθυντές και εκπαιδευτικοί άλλων σχολείων. Προσκεκλημένος επιμορφωτής: ο διεθνούς φήμης συνθέτης κινηματογραφικής μουσικής κ. Κώστας Χρηστίδης που ζει και εργάζεται στο Λος Άντζελες. Ο κ. Χρηστίδης παρουσίασε το θέμα με αμεσότητα και παραστατικότητα με την ενεργό συμμετοχή των εκπαιδευτικών και μαθητών, την αλληλεπίδραση, την ευρετική πορεία προς τη γνώση, τις ερωτήσεις και τις διαδραστικές δραστηριότητες. Στο τέλος της επιμόρφωσης ακούστηκαν σε ζωντανή εκτέλεση έργα του συνθέτη ειδικά ενορχηστρωμένα από τον ίδιο για την ορχήστρα του σχολείου υπό τη διεύθυνση της κ. Μαρίας Τζιβάνογλου. Μετά από την εξαιρετική επιτυχία αυτής της επιμόρφωσης ο κ. Κώστας Χρηστίδης δέχτηκε να διευρυνθεί η ενδοσχολική επιμόρφωση συμπεριλαμβάνοντας αυτή τη φορά και τις Ερευνητικές Εργασίες του Λυκείου. Έτσι:

Την Τρίτη 09/02/2016 και ώρες 11.30-14.15 πραγματοποιήθηκε στο Κινηματοθέατρο «Κολοσσαίον» ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα: «Κινηματογράφος και Μουσική» (αρ. έγκρισης περ. διεύθυνσης 1954/20-1-2016). Η ενδοσχολική επιμόρφωση διοργανώθηκε από τη Σχολική Σύμβουλο Γενικής Παιδαγωγικής ευθύνης του 14ου Γυμνασίου και του 14ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης κ. Θεοδώρα Χασεκίδου-Μάρκου σε συνεργασία με τον Διευθυντή του 14ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, κ. Αθανάσιο Καλφαγιάννη, τη Διευθύντρια του 14ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης, κ. Μαρία Σουρνάκη, την καθηγήτρια Μουσικής κ. Μαρία Τζιβάνογλου και με προσκεκλημένο επιμορφωτή κ. Κώστα Χρηστίδη, στο πλαίσιο των Ερευνητικών Εργασιών Γενικών Λυκείων και των Βιωματικών Δράσεων Γυμνασίων. Την ενδοσχολική επιμόρφωση τίμησαν με την παρουσία τους ο περιφερειακός διευθυντής εκπαίδευσης κ. Παναγιώτης Ανανιάδης, οι σχολικοί σύμβουλοι κ. Ζαχαρίας Μανουσαρίδης και κ. Σοφία Τζελέπη, η υπεύθυνη του ΣΣΝ Ανατολικής Θεσσαλονίκης κ. Ελισάβετ Σιμουλίδου, η επρόσωπος του ΕΚΔΔΑ κ. Ελένη Κασσελούρη, διευθυντές, εκπαιδευτικοί, μαθητές άλλων σχολείων. Ο κ. Κώστας Χρηστίδης για μια ακόμη φορά ενθουσίασε με τον τρόπο επικοινωνίας του με τους εκπαιδευτικούς και μαθητές, την αμεσότητά του και με το νέο, εμπλουτισμένο υλικό της παρουσίασής του.

Download this file (DELTIO-TYPOU.pdf)Δελτίο Τύπου[ ]70 kB