Συνάντηση Περιφερειακού Διευθυντή με τον Δήμαρχο Θέρμης κ. Παπαδόπουλο
24042024Τετ

Συνάντηση Περιφερειακού Διευθυντή με τον Δήμαρχο Θέρμης κ. Παπαδόπουλο

13-6-2019

Στο πλαίσιο συνεργασιών της ΠΔΕΚΜ με τους δήμους της Κεντρικής Μακεδονίας, ο Περιφερειακός Δ/ντης Εκπ/σης Α. Κόπτσης επισκέφτηκε το Δήμαρχο Θέρμης. Στη συνάντηση παραβρέθηκε και κλιμάκιο του Δήμου υπεύθυνο για θέματα παιδείας.

Συζητήθηκαν ευρύτερα θέματα Παιδείας στην περιοχή ευθύνης του Δήμου Θέρμης και ειδικότερα:

• Η ίδρυση και στελέχωση του κέντρου ΚΕΑ Λιβαδιού για το οποίο φιλοδοξία είναι να καταστεί περιβαλλοντικό κέντρο με ευρύτερη προοπτική
  • Η κατάσταση των σχολείων του Δήμου και η προσπάθεια επίλυσης κάθε προβλήματος σε συνεργασία Δήμου και Περιφέρειας
  • Η πραγματοποίηση ενημερωτικών συναντήσεων για γονείς
  • Η ίδρυση σχολών Γονέων
  • Επιμορφωτικό πλαίσιο για επιμόρφωση εκπαιδευτικών
  • Άνοιγμα των αυλών των σχολείων και μετατροπή τους σε πολιτιστικά κέντρα
  • Το κοινωνικό φροντιστήριο

Η συνάντηση ήταν εποικοδομητική και τα δύο μέρη υποσχέθηκαν να ανοίξουν προοπτικές συνεργασίας με στόχο την αναβάθμιση της εκπαίδευσης και της παιδείας.