Επίσκεψη Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης στο 19ο Γυμνάσιο και ΓΕΛ Θεσσαλονίκης
19042024Παρ

19ο-ΓΕΛ-site

Το 19ο Γυμνάσιο και 19ο ΓΕΛ επισκέφτηκε ο κ. Κόπτσης κατόπιν παράκλησης της Διευθύντριας του Γυμνασίου. Σε μια συζήτηση που ξεπέρασε τη μία ώρα οι μαθητές παρουσίασαν τα αιτήματά τους στον Περιφερειακό και πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονη κλήση με ανοιχτή ακρόαση με την Αντιδήμαρχο Παιδείας του Δήμου Θεσσαλονίκης κα Ακριτίδου Δήμητρα, η οποία δεσμεύτηκε να ενισχύσει την υλικοτεχνική υποδομή των συστεγαζόμενων σχολείων για να βελτιώσει τις συνθήκες της σχολικής καθημερινότητας των παιδιών. Σε εξαιρετικό κλίμα συνομίλησαν μαθητές και εκπαιδευτικοί με τον κ. Κόπτση, αναλύοντας διεξοδικά ένα προς ένα τα αιτήματα της μαθητικής κοινότητας και συμφώνησαν με αμοιβαίες προσπάθειες να βρούνε λύσεις.