Επίσκεψη Περιφερειακού Διευθυντή στο Σχολικό Συγκρότημα Ευκλείδη
20042024Σαβ

Επίσκεψη Περιφερειακού Διευθυντή στο Σχολικό Συγκρότημα Ευκλείδη

efklidis

Τη Δευτέρα 19 Οκτωβρίου ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας πραγματοποίησε σύσκεψη με τους Διευθυντές των ΕΠΑΛ και ΕΚ του σχολικού συγκροτήματος Ευκλείδη. Σκοπός της συνάντησης ήταν να βρεθούν λύσεις για κτιριακά κυρίως θέματα, που χρόνια λιμνάζουν. Το σχολικό συγκρότημα Ευκλείδη αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες σχολικές μονάδες στην Ελλάδα. Στις εργασίες αποκατάστασης προστέθηκαν πρόσφατα εκτεταμένες ζημιές που καταγράφηκαν μετά από τη λήξη της κατάληψης των σχολικών μονάδων που συστεγάζονται, όπως κατεστραμμένες πόρτες, συνθήματα στους τοιχούς και σπασμένα τζάμια. Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης σε συνεργασία με τους τοπικούς φορείς της πόλης και την Αντιδημαρχία Παιδείας Θεσσαλονίκης καταβάλλει κάθε προσπάθεια για την αποκατάσταση του κλίματος ηρεμίας στη σχολική μονάδα και τη συνέχιση του σημαντικού εκπαιδευτικού και διδακτικού έργου που επιτελείται.