Χαιρετισμός του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας προς στελέχη και εκπαιδευτικούς για την έναρξη της σχολικής χρονιάς
18042024Πεμ

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Αισθάνομαι ιδιαίτερη χαρά που μου δίνεται η ευκαιρία με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, να επικοινωνήσω μαζί σας από τη θέση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Χαίρομαι που θα μοιραστώ μαζί σας την ελπίδα, την αισιοδοξία και τη δημιουργική διάθεση για πρόοδο στην Παιδεία. Μια Παιδεία στην υπηρεσία του ανθρώπινου προσώπου και όχι του απρόσωπου συστήματος! Μέσα σε συνθήκες βαθιάς ανθρωπιστικής κρίσης το σχολείο, ως αναπόσπαστο κομμάτι του κοινωνικού συνόλου καλείται να κάνει άλματα και να στηρίξει πρώτα και κύρια τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι κάνουν καθημερινά στα σχολεία τους «μικρά θαύματα». Οι δύσκολες οικονομικές και πολιτικές συνθήκες δεν πρέπει να βάλουν φρένο στο δημοκρατικό μοντέλο διοίκησης, που σέβεται το δάσκαλο και τον καθηγητή, που στηρίζεται στην αξιοκρατία και στη σχέση εμπιστοσύνης των Εκπαιδευτικών με τη Διοίκηση της Εκπαίδευσης.

Ήδη, μέσα σε αυτό το σύντομο διάστημα της νέας ηγεσίας του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ, έγιναν σημαντικές προσπάθειες για την αποκατάσταση των αδικιών που προκλήθηκαν στο παρελθόν με πρόσχημα την οικονομική κρίση.

Επαναπροσλαμβάνονται οι Σχολικοί Φύλακες για να συμβάλουν στη συγκρότηση των σχολείων.

Αποσύρθηκε η ψευδο-αξιολόγηση, που έφερε το διχασμό στα σχολεία και μπαίνει πλέον η συζήτηση για την αποτίμηση του εκπαιδευτικού έργου, ώστε να αρχίσουν τα πράγματα να αλλάζουν.

Καταργήθηκε η Τράπεζα Θεμάτων, που υποχρέωνε καθηγητές και μαθητές σε απαιτήσεις και ρυθμούς έξω από παιδαγωγικούς σκοπούς και ρόλους και πρόσθετε μόνο πίεση και άγχος, σε μια ήδη ταραγμένη πολιτικά και κοινωνικά περίοδο.

Επαναπροσλήφθηκαν οι διαθέσιμοι εκπαιδευτικοί και επανιδρύθηκαν οι κατηργημένες ειδικότητες που λειτουργούσαν στα ΕΠΑΛ και στις ΕΠΑΣ.

Η επιλογή των Διευθυντών και Υποδιευθυντών των σχολικών μονάδων έγινε με δημοκρατική διαδικασία, δίνοντας τη δύναμη και την ανεξαρτησία στους συλλόγους διδασκόντων να επιλέγουν τα κατάλληλα πρόσωπα για τη διοίκηση του σχολείου τους.

Η αποκατάσταση της ηρεμίας και η διαμόρφωση κλίματος συνεργασίας στις σχολικές μονάδες είναι βασικός σκοπός της Διοίκησης, μετά από μακρά περίοδο τρόμου και απειλών, ανεπάρκειας και απολύσεων από την προηγούμενη κυβέρνηση.

Επίσης καταβάλλεται μεγάλη προσπάθεια για την κάλυψη των κενών της γενικής εκπαίδευσης αλλά και των ευαίσθητων τομέων, όπως της ειδικής αγωγής. Η αξιοποίηση όλων των διαθέσιμων μέσων αυτή τη στιγμή, η σωστή εκτίμηση και η καλή διαχείριση του υπάρχοντος προσωπικού είναι σε προτεραιότητα.

Ο σχεδιασμός και ο προγραμματισμός όλων των δράσεων και ενεργειών των εκπαιδευτικών και των στελεχών της εκπαίδευσης θα πρέπει να έχουν ως βασικούς στόχους την ισόρροπη ανάπτυξη των γνωστικών, συναισθηματικών και κοινωνικών δεξιοτήτων αλλά και τη δημιουργία κλίματος μάθησης και ψυχοκοινωνικής προσαρμογής όλων των μελών της σχολικής κοινότητας. Όραμά μας ας γίνει η δημιουργία ενός σχολείου ίσων ευκαιριών για όλα τα παιδιά και ίσως περισσότερο  εκείνων που ξεκινούν από χαμηλότερη αφετηρία.

Η αλληλεγγύη, η αλληλοβοήθεια και ο αλληλοσεβασμός ας γίνουν προτεραιότητες στην εποχή της κρίσης. Κανένα σχολείο και κανένας εκπαιδευτικός δεν περισσεύει. Όλοι μαζί ας προασπιστούμε τη Δημόσια και Δωρεάν Εκπαίδευση ενάντια σε όλους εκείνους που επιστρατεύουν πρακτικές που διαλύουν το δημόσιο σχολείο και εξαθλιώνουν τους εκπαιδευτικούς. Ας ευαισθητοποιηθούμε όλοι με γνώμονα την αγάπη για τους μαθητές μας, την πατρίδα μας και το κοινό καλό!

Στην Κεντρική Μακεδονία, έχοντας ως στόχο την απρόσκοπτη έναρξη των μαθημάτων, εργαζόμαστε εντατικά, ώστε να ολοκληρωθούν κατά το δυνατόν γρηγορότερα οι υπηρεσιακές μεταβολές και να αντιμετωπιστούν μέσω της συνεργασίας μας με τους Δήμους, τα τρέχοντα ζητήματα της σχολικής στέγης, της υλικοτεχνικής υποδομής και της κάλυψης των λειτουργικών αναγκών των σχολείων. Όσον αφορά στο παιδαγωγικό μας έργο, είμαστε έτοιμοι να στηρίξουμε τις διδακτικές παρεμβάσεις, τις επιμορφωτικές δράσεις και τους μαθητικούς  θεσμούς, που θα  ενισχύσουν την ποιότητα του εκπαιδευτικού έργου και την κοινωνική αποστολή του σχολείου μας. Ήδη δρομολογούμε το πανελλήνιο συνέδριο με θέμα την πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού παράλληλα με την έναρξη της επιμόρφωσης όλων των μελών ΟΔΠ, ενώ συνεχίζουμε τα πετυχημένα συνέδρια πληροφορικής και ρομποτικής, που ξεκινήσαμε κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά.

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τους συνεργάτες μου Σχολικούς Συμβούλους, Διευθυντές Εκπαίδευσης, Διευθυντές ΠΕΚ, Προϊσταμένους ΚΕ.Δ.Δ.Υ., Υπεύθυνους ΚΠΕ, Διευθυντές σχολικών μονάδων καθώς και το Διοικητικό και Εκπαιδευτικό προσωπικό  για τη διαρκή και ακούραστη προσπάθειά τους προκειμένου να πετύχουμε την καλύτερη δυνατή λειτουργία των σχολείων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Εύχομαι ολόψυχα σε όλους υγεία, δύναμη, καλή φώτιση και επιτυχία στο έργο σας!

Καλή σχολική χρονιά!

Ο Περιφερειακός Διευθυντής  Εκπαίδευσης