Συνάντηση Περιφερειακού Διευθυντή κ. Παναγιώτη Ζ. Ανανιάδη με τα Διοικητικά Συμβούλια των Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄ και Ε΄ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης
29032024Παρ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Συνάντηση πραγματοποιήθηκε στις 8-9-15 στην Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας ανάμεσα στον Περιφερειακό Διευθυντή κ. Παναγιώτη Ζ. Ανανιάδη και τα Διοικητικά Συμβούλια των Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄ και Ε΄ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης μετά από πρόσκλησή του. Στα πλαίσια της συνεργασίας,  προκειμένου να ελαχιστοποιηθούν τα προβλήματα με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, ο κ. Ανανιάδης  ενημέρωσε τους εκπροσώπους των καθηγητών για τα κενά στην Κεντρική Μακεδονία και ότι η τελετή Αγιασμού θα διεξαχθεί απρόσκοπτα σε όλα τα σχολεία της Κεντρικής Μακεδονίας. Κατόπιν ζήτησε να ενημερωθεί για την εικόνα που έχουν οι καθηγητές στα σχολεία της περιοχής τους. Συζητήθηκαν εκτενέστατα τα προβλήματα της στέγης των σχολικών μονάδων, το πρόβλημα της μεταφοράς των μαθητών, της καθαριότητας και των προμηθειών αναλώσιμων υλικών στις σχολικές μονάδες καθώς και ανάγκη πρόσληψης αναπληρωτών και οι τοποθετήσεις των καθηγητών στα λειτουργικά κενά. Επίσης διαπιστώθηκε η ανάγκη γραμματειακής υποστήριξης των μεγάλων σχολικών μονάδων και  λειτουργίας των ολιγομελών τμημάτων των τεχνικών ειδικοτήτων των ΕΠΑΛ και των κατευθύνσεων των ΓΕΛ. Η συνεργασία του Περιφερειακού Διευθυντή κ. Ανανιάδη και των ΕΛΜΕ θα συνεχιστεί καθ? όλη τη διάρκεια του έτους προκειμένου να επιλύονται, κατά το δυνατόν, όλα τα προβλήματα που θα προκύπτουν.