Τηλεδιάσκεψη Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης με τα ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας
19042024Παρ

ΠΕΚΕΣ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Την Τρίτη 30 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκαν διαδοχικές τηλεδιασκέψεις του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας με τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου των ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας. Κυρίαρχο θέμα της τηλεδιάσκεψης ήταν η εφαρμογή της τηλεκπαίδευσης σε σχολικές μονάδες που τελούν υπό κατάληψη ή σε τμήματα σχολείων που είναι σε αναστολή λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού. Ιδιαίτερη μνεία έγινε στις ψηφιακές τάξεις που δημιουργήθηκαν για τους μαθητές που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, οι οποίοι παρακολουθούν ήδη μαθήματα μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας webex. Στην Κεντρική Μακεδονία εκφράζεται με βεβαιότητα η ετοιμότητα της λειτουργίας των σχολικών μονάδων μέσω τηλεκπαίδευσης, όπου και όποτε οι συνθήκες το απαιτούν.