Αποχαιρετιστήρια επιστολή
29032024Παρ

Αποχαιρετιστήρια επιστολή

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Κλείνοντας τον κύκλο μου στη θέση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω τις θερμές μου ευχαριστίες σε όλους τους συνεργάτες μου, τα στελέχη της εκπαίδευσης και τους παράγοντες της εκπαιδευτικής κοινότητας, με τους οποίους πορευτήκαμε μαζί επί τρία χρόνια. Ταυτόχρονα, επειδή έχω την άποψη ότι το έργο όσων καταλαμβάνουν θέσεις ευθύνης πρέπει να τίθεται στην κρίση των τελικών αποδεκτών, θεωρώ υποχρέωσή μου να καταθέσω ένα σύντομο απολογισμό.

Κατά τη διάρκεια της τριετούς θητείας μου, εργάσθηκα σε ένα ιδιαίτερα δύσκολο περιβάλλον και, παρά τις δυσμενείς οικονομικές συνθήκες και τα προβλήματα, προσπάθησα να συνδυάσω την καθημερινή διοικητική πρακτική με επιστημονικές και παιδαγωγικές δράσεις.

Το πλαίσιο λειτουργίας μου δομήθηκε στους παρακάτω άξονες:

· Διοικητική και εκπαιδευτική λειτουργία στις νέες οικονομικές συνθήκες, αξιοποίηση όλων των συναδέλφων με αντικειμενικά και αξιοκρατικά κριτήρια, με αποτέλεσμα τη δημιουργία κλίματος ηρεμίας και σταθερότητας στη λειτουργία των σχολείων της Κεντρικής Μακεδονίας και των δεκάδων εποπτευόμενων υπηρεσιών σε μία ιδιαίτερα δύσκολη τριετία.

· Κατάθεση προτάσεων προς το Υπουργείο Παιδείας, σχεδιασμός και υλοποίηση καινοτόμων δράσεων, σημαντική επιστημονική δράση, διοργάνωση/συνδιοργάνωση ημερίδων και συνεδρίων, ανάληψη πρωτοβουλιών. Ενδεικτικά σημειώνω:

o Τεχνική βοήθεια στους οργανισμούς ΟΤΑ προς αξιοποίηση πόρων του ΕΣΠΑ για τον εξοπλισμό όλων των σχολείων ειδικής αγωγής με εξειδικευμένο εξοπλισμό και για τη σχολική στέγη

o Δημιουργία «γραφείου» φιλαναγνωσίας και δημιουργία ομάδας Φυσικής Αγωγής και συνεργασία με ΟΤΑ, για την υλοποίηση αθλητικών δράσεων

o Έναρξη της πιλοτικής εφαρμογής της ΔΙΑΥΓΕΙΑΣ στην εκπαίδευση από την Περιφέρειά μας, ανάπτυξη πλήρους ηλεκτρονικού συστήματος πρωτοκόλλου και διακίνησης των εγγράφων της Περιφέρειας με ίδιους πόρους

o Εξακτίνωση του Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής με 5.000 συμμετοχές και έναρξη του Μαθητικού Συνεδρίου Τοπικής Ιστορίας

o Επέκταση και αύξηση της επισκεψιμότητας του διαδραστικού site http://kmaked.pde.sch.gr/site/

o Συνεχής λειτουργία της αίθουσας συσκέψεων ? εκδηλώσεων της Περιφερειακής μας Διεύθυνσης για επιστημονικές και επιμορφωτικές δράσεις

o Συμμετοχή σε ειδικά προγράμματα ΥΠΑΙΘΠΑ?ΑΠΘ: Αλλοδαπών, Παλιννο-στούντων και Ρομά.

· Άριστη συνεργασία με δεκάδες φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης και της κοινωνίας της Κεντρικής Μακεδονίας, με Πανεπιστήμια, επιστημονικές ενώσεις, συλλόγους γονέων και συνδικαλιστικούς φορείς.

· Άριστη συνεργασία με τις Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας.

· Αντικειμενική, αξιοκρατική και ταχεία λειτουργία των ανώτερων περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων ΑΠΥΣΠΕ ? ΑΠΥΣΔΕ, στα οποία προήδρευσα σε 139 (μη αμειβόμενες) συνεδριάσεις.

Ο βαθμός επίτευξης των στόχων και ο τρόπος λειτουργίας της Περιφερειακής μας Διεύθυνσης, προϊόν συλλογικής εργασίας των συνεργατών μου, τους οποίους ευχαριστώ θερμά, για την «πολλή» και «καλή» δουλειά, τίθενται στην κρίση της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Εύχομαι στο νέο Περιφερειακό Διευθυντή, κ. Γιώργο Καρατάσιο, κάθε επιτυχία στο έργο του.

Ευχαριστώ θερμά τους Σχολικούς Συμβούλους, τους Διευθυντές Εκπαίδευσης, τους προϊσταμένους/υπευθύνους όλων των υπηρεσιών και των υποστηρικτικών φορέων της Εκπαίδευσης, όλους τους συναδέλφους που εργάζονται στη διοίκηση της εκπαίδευσης, τους διοικητικούς υπαλλήλους που είναι η «ραχοκοκαλιά» της διοίκησης και τους συναδέλφους συνδικαλιστές από όλες τις παρατάξεις.

Όλοι βοήθησαν ώστε στη δύσκολη τωρινή συγκυρία να κάνουμε το καλύτερο δυνατό για το μαθητή, την Εκπαίδευση και τον Εκπαιδευτικό .

Ευχαριστώ, επίσης, τους συναδέλφους της «πρώτης γραμμής», γιατί απέδειξαν για ακόμη μία φορά ότι, παρά τις δύσκολες οικονομικές και άλλες συνθήκες, δικαίως φέρουν τον τίτλο του ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ.

Συνάδελφοι, αποτελεί ιδιαίτερη τιμή το γεγονός ότι συνεργάστηκα με όλους εσάς.

Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου, ήταν ένα πολύ όμορφο ταξίδι.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης

Κεντρικής Μακεδονίας