9ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής
29032024Παρ

9ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής

Το Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (Π.Ε.ΚΑ.Π.). Η Π.Ε.ΚA.Π. έχει ως βασικούς στόχους, την καταξίωση της προσφοράς και του έργου των καθηγητών, που διδάσκουν το γνωστικό αντικείμενο της Πληροφορικής και των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) στην Πρωτοβάθμια και στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση και τη διασφάλιση της ποιότητας της Πληροφορικής Παιδείας, στο Ελληνικό σχολείο. Σκοπός του Συνεδρίου είναι η ενθάρρυνση και η προώθηση της επικοινωνίας και της ανάπτυξης ουσιαστικού και παραγωγικού διαλόγου, μεταξύ εκπαιδευτικών της Πληροφορικής, στελεχών της εκπαίδευσης, επιστημόνων και ερευνητών και γενικότερα όλων όσων ενδιαφέρονται για τα ζητήματα της Πληροφορικής, στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Φέτος η Π.Ε.ΚΑ.Π. και το Παράρτημα Π.Ε.ΚΑ.Π. Δυτικής Μακεδονίας διοργανώνουν σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας (Παιδαγωγική Σχολή και Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών), το Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας (Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Τμήμα Ψηφιακών Μέσων & Επικοινωνίας) και την Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. (Παράρτημα Δυτικής Μακεδονίας), το 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής με θέμα «Η Πληροφορική στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση ? Καινοτόμες Παιδαγωγικές Πρακτικές»

Το Συνέδριο θα διεξαχθεί από 24 έως 26 Απριλίου 2015 στην πόλη της Καστοριάς σε αίθουσες και εργαστήρια του Τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Τμήματος Ψηφιακών Μέσων & Επικοινωνίας του Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας & Θρησκευμάτων (Αρ. Πρωτ. 183716/Δ2/13-11-2014). Κατά τη διάρκειά του θα λάβουν χώρα 6 κεντρικές ομιλίες, 3 συνεδρίες στρογγυλής τράπεζας, 14 εργαστηριακές παρουσιάσεις και θα παρουσιαστούν συνολικά 116 ερευνητικές εργασίες, σύντομες ανακοινώσεις και εκπαιδευτικά σενάρια, κατόπιν κρίσεως από αντίστοιχη επιτροπή.