Ημερίδα για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο
19042024Παρ

Ημερίδα για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο που συνδιοργανώθηκε από το Δήμο Πυλαίας - Χορτιάτη και την Περιφερειακή Διεύθυνση A'/θμιας & Β'/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας τη Δευτέρα 11 Μαρτίου, στο Πολιτιστικό Κέντρο Πανοράματος.

Στόχος της εκδήλωσης, την οποία παρακολούθησαν μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από σχολεία του Δήμου, ήταν η ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των συμμετεχόντων σχετικά με τις προκλήσεις που προκύπτουν από τη χρήση του διαδικτύου κατά την παιδική και εφηβική ηλικία.

Εκ μέρους των διοργανωτών, την Ημερίδα χαιρέτισαν ο Δήμαρχος Πυλαίας ? Χορτιάτη, κ. Ιγνάτιος Καϊτεζίδης, ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Γεώργιος Δ. Καρατάσιος, καθώς και οι Προϊστάμενοι Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κ. Νίκος Ακριτίδης και κ. Ευαγγελία Ψυχογυιού, αντίστοιχα.

Την Ημερίδα τίμησε με την παρουσία της, απευθύνοντας χαιρετισμό, η Αντιπεριφερειάρχης Εξωστρέφειας, Νέων Τεχνολογιών και Καινοτομιών της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Τζελίνα Μακραντωνάκη.

Κατά την έναρξη, ο κ. Καϊτεζίδης αναφέρθηκε στη σημασία που έχει η ενημέρωση για τη διαχείριση των προκλήσεων του διαδικτύου, αλλά και στις πρωτοβουλίες που έχει πάρει ο Δήμος στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Ο κ. Καρατάσιος απευθυνόμενος στους μαθητές είπε: «Είμαστε σήμερα εδώ, γιατί θέλουμε με τη δική σας συμμετοχή, να πετύχουμε τρεις στόχους: Να καταλάβετε ότι το διαδίκτυο είναι ένα χρήσιμο εργαλείο μάθησης, γνώσης, ψυχαγωγίας και επικοινωνίας, το οποίο πρέπει να χρησιμοποιούμε προσεχτικά. Να κατανοήσετε τις παγίδες που κρύβει η άκριτη χρήση του? Να γνωρίσετε τους τρόπους με τους οποίους μπορείτε να ελέγξετε τις πληροφορίες που συγκεντρώνετε, να προφυλάξετε τα προσωπικά σας δεδομένα και να προστατέψετε την ψυχική και σωματική σας υγεία». Ο κ. Περιφερειακός Διευθυντής τόνισε, επίσης, την ευθύνη εκπαιδευτικών και γονέων για την προστασία και την καθοδήγηση των παιδιών, ενώ εξέφρασε τη βεβαιότητα ότι η ίδρυση του Παρατηρητηρίου για την πρόληψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού θα βοηθήσει και προς αυτή την κατεύθυνση.

Στην ομιλία της, η κ. Κάκια Νικολάου, Ψυχίατρος και Επιστημονική Υπεύθυνη του Τμήματος Αποκατάστασης Εξαρτημένων ΙΑΝΟΣ του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης, αναφέρθηκε στις ψυχικές διαταραχές που αντιμετωπίζουν τα παιδιά και οι έφηβοι ως παθολογικοί χρήστες, καθώς και στο ρόλο των γονέων στο θέμα αυτό. Ο κ. Αντώνιος Παπαντωνίου, Αστυνόμος Β΄ στη Διεύθυνση Ασφάλειας Θεσσαλονίκης και πρώην Υπεύθυνος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Θεσσαλονίκης κατέθεσε την εμπειρία του για θέματα που αφορούν το Έγκλημα μέσω του Διαδικτύου. « Ο καλύτερος τρόπος πρόληψης είναι η γνώση. Θα δούμε τους συχνότερα εμφανιζόμενους κινδύνους, αλλά και πώς θα προστατέψουμε τα παιδιά μας από τους κινδύνους αυτούς». Η κ. Βασιλική Γκουντσίδου, Φυσικός - Ραδιοηλεκτρολόγος, μέλος του Ευρωπαϊκού Προγράμματος COST για το Cyberbullying αναφέρθηκε στον σχολικό εκφοβισμό με τη χρήση Νέων Τεχνολογιών. «Για να προστατευθούν οι νέοι θα πρέπει να ενημερωθούν και να μάθουν να αναγνωρίζουν τις τεχνικές που χρησιμοποιούν οι δράστες του Cyberbullying, να μην εμπιστεύονται προσωπικά στοιχεία τους σε άλλους, να αντιδρούν άμεσα σε κάθε πιθανή απειλή ακόμη και απενεργοποιώντας τις συσκευές τους και να αναφέρουν οποιαδήποτε περιστατικά στους γονείς τους ή σε κάποιον έμπιστο ενήλικα».

Οι μαθητές του 4ου Δημοτικού Σχολείου Πυλαίας ως Πρεσβευτές για την Ημέρα του Ασφαλούς Διαδικτύου πλαισίωσαν ευχάριστα την εκδήλωση με την προβολή βίντεο, παρουσίαζοντας τα αποτελέσματα της δράσης τους για θέματα ασφαλούς πλοήγησης.

Η Ημερίδα μεταδόθηκε ζωντανά μέσω της ιστοσελίδας της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Συντονιστές της εκδήλωσης ήταν ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Νικόλαος Ακριτίδης και η κυρία Ανατολή Κωνσταντινίδου, εκπαιδευτικός,  Γραμματέας Δ.Σ. του Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη,  Αντιπρόεδρος Α/θμιας & Β/θμιας Σχολικής Επιτροπής, Αντιπρόεδρος Κέντρου Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης & Παιδείας και Πρόεδρος Ισότητας Φύλων του Δήμου.