Ενημερωτικό Σημείωμα για το 5ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής
28032024Πεμ

Ενημερωτικό Σημείωμα για το 5ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Ολοκληρώνοντας το φετινό ταξίδι των 8 προσυνεδρίων  σε όλη την Κεντρική Μακεδονία, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους όσοι συμμετείχαν ή/και υποστήριξαν το σύνολο της διοργάνωσης του 5ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής:
-    Πρώτα τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, που αποτέλεσαν την ψυχή και τον παλμό του Συνεδρίου. Φέτος το Συνέδριο ξεπέρασε κάθε προσδοκία σε συμμετοχές, με έναν αριθμό που πλησίασε τους 5.000 μαθητές και μαθήτριες απ? όλη την Κεντρική Μακεδονία, ενώ ο αριθμός των εκπαιδευτικών ξεπέρασε τους 400.
-    Τις Διευθύνσεις Α?/θμιας και Β?/θμιας Εκπαίδευσης, που εργάστηκαν με ζήλο για την οργάνωση των εκδηλώσεων. Επίσης, τους υπεύθυνους και τεχνικούς των ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ., που συνέδραμαν στην επιτυχή πραγματοποίηση τους. Αρωγός τους και το τεχνικό προσωπικό της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.
-    Τους σχολικούς συμβούλους Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που ασχολούνται με την αξιολόγηση των εργασιών, αλλά και υποστηρίζουν γενικότερα την όλη διοργάνωση. Αν αναλογιστούμε ότι φέτος υποβλήθηκαν περισσότερες από 360 εργασίες, αντιλαμβανόμαστε ότι επετεύχθη ένα δύσκολο έργο. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στην τελική φάση αξιολόγησης των εργασιών, με την συνδρομή όλης της κεντρικής επιστημονικής επιτροπής (που πλαισιώνεται και με πανεπιστημιακούς).
Έως το πρωί της  Δευτέρας 15 Απριλίου, θα έχει ολοκληρωθεί η παραπάνω διαδικασία και θα ανακοινωθούν οι εργασίες που θα παρουσιαστούν στο Κεντρικό Συνέδριο στο NOΗΣΙΣ. Γίνεται μεγάλη προσπάθεια να ανακοινωθεί μαζί και το πρόγραμμα των παρουσιάσεων.
Φέτος, εκτός από τις εργασίες που θα παρουσιαστούν στο Συνεδριακό Κέντρο Ν. Οικονόμου του ΝΟΗΣΙΣ, θα  υπάρχει και ένας αριθμός εργασιών σε μορφή e-posters. Το e-Poster είναι η παρουσίαση μιας εργασίας με τη βοήθεια ενός laptop και ενός προβολικού μηχανήματος  (της αντίστοιχης σχολικής μονάδας), σε ειδικά διαμορφωμένο stand που θα βρίσκεται στον πρώτο όροφο του ΝΟΗΣΙΣ. Για τα e-Posters θα υπάρξει μέριμνα ώστε να προβληθούν και μέσω του προγράμματος e-poster Show, σε μια ειδικά διαμορφωμένη κερκίδα στο ισόγειο του κτιρίου.

Στον ίδιο χώρο θα παρουσιαστούν και δύο θεματικές εκθέσεις,  η Παιχνιδοχώρα και το Robo-Land, που θα δώσουν ένα ξεχωριστό χρώμα στο  Συνέδριο και συνιστούν μια ιδιαίτερη διάστασή του. H Παιχνιδοχώρα είναι μια ειδική θεματική,  με λογισμικά παιχνιδιών κατασκευασμένων από τους μαθητές και τις μαθήτριες, οι οποίοι μας καλούν «να παίξουμε μαζί τους».
Το Robo-Land περιλαμβάνει επιλεγμένες εργασίες μαθητών και μαθητριών στον τομέα της ρομποτικής και των αυτοματισμών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες επιδεικνύουν τις ρομποτικές κατασκευές τους και συμβάλλουν στην εξοικείωση του κοινού με την ιδιαίτερη αυτή τεχνολογία.
Η  Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, μαζί με τους  Φίλους του Τεχνικού Μουσείου, καθώς και το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας (ΝΟΗΣΙΣ), θα αποτελέσουν και φέτος τους βασικούς «πυλώνες» επιτυχίας της διοργάνωσης του Κεντρικού Συνεδρίου, που θα πραγματοποιηθεί στις 24 και 25 Απριλίου στο ΝΟΗΣΙΣ.
Χορηγός επικοινωνίας μας και φέτος θα είναι η ΕΤ3.