Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας - 3η Ανακοίνωση
28032024Πεμ

Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας - 3η Ανακοίνωση

Σας κοινοποιούμε τη 3η Ανακοίνωση Προκήρυξης του 7ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, που θα διεξαχθεί στις 21, 22 και 23 Απριλίου 2015 στο Συνεδριακό Κέντρο «Ν. Οικονόμου» (ΝΟΗΣΙΣ- Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας).

Το 7ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής (σχετική άδεια Υ.ΠΑΙ.Θ.: 143523/Γ2/10-09-2014) διοργανώνεται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α?/θμιας και Β?/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, τους Σχολικούς Συμβούλους Πληροφορικής Κ.Μακεδονίας, το Σωματείο Φίλων του Τεχνικού Μουσείου Θεσσαλονίκης και το ΝΟΗΣΙΣ «Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας», υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων (σχετική απόφαση Υ.ΠΑΙ.Θ.: 148010/Γ2/17-9-2014).

Να σημειωθεί ότι έχει λήξει και η δεύτερη φάση με την υποβολή εισηγήσεων εργασιών προς τους αντίστοιχους σχολικούς συμβούλους. Έχει ξεκινήσει η αξιολόγηση των εισηγήσεων από την Επιστημονική Επιτροπή και την Δευτέρα 23 Μαρτίου θα ανακοινωθεί η λίστα των εργασιών που θα παρουσιαστούν στο Συνεδριακό Κέντρο και στα άλλα θεματικά πάρκα του Νοησις. Την ίδια μέρα θα ανακοινωθεί και το πρόγραμμα του Συνεδρίου ώστε τα σχολεία να προγραμματίσουν έγκαιρα τις μετακινήσεις τους, πάντα σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.

Την Δημοσιογραφική Κάλυψη όλου του τριημέρου συνεδρίου θα αναλάβει η ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών από το EuropeanSchoolRadio και όλες οι εργασίες και οι εκδηλώσεις θα καλυφθούν ζωντανά μέσω webstreaming, με 2 τηλεοπτικά «ιντερνετικά» κανάλια και 1 ραδιοφωνικό.

Τέλος σας κοινοποιούμε πληροφορίες για την ενδιαφέρουσα έκθεση ComputerEvolutionπου φιλοξενείται στο NOESISκαι έχει σαν θέμα  την εξέλιξη των Υπολογιστών και θα διαρκέσει μέχρι τον Απρίλιο 2015. Για το τριήμερο του Συνεδρίου, όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές και εκπαιδευτικοί θα έχουν ελεύθερη ξενάγηση στους χώρους της Έκθεσης Υπολογιστών.