Βραβεύσεις Μαθητικού Διαγωνισμού «Εμπειρίες από την τάξη και το διάλειμμα»
19042024Παρ

Βραβεύσεις Μαθητικού Διαγωνισμού «Εμπειρίες από την τάξη και το διάλειμμα»

Τη Δευτέρα 22 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η τελετή βράβευσης του Μαθητικού Διαγωνισμού «Εμπειρίες από την τάξη και το διάλειμμα» στα πλαίσια του Κοινωνικού Σχολείου, στο πολιτιστικό κέντρο της Τούμπας, μέσα σε μία αίθουσα ασφυκτικά γεμάτη από μαθητικό παλμό και χαμόγελα.

Οι μαθητές και μαθήτριες των σχολείων παρουσίασαν τα έργα τους στο κοινό του πολιτιστικού κέντρου και στη συνέχεια ακολούθησε απονομή βραβείων και επαίνων.

Χαιρετισμούς απεύθυναν εκ μέρους της Περιφερειακής Διεύθυνσης ο Προϊστάμενος Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Καθοδήγησης Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Κεραμιδάς και ο Υπεύθυνος για το πρόγραμμα Κοινωνικό Σχολείο περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας κ. Τσιπούρας.

Θερμό καλωσόρισμα απεύθυνε και ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Κέντρου, κ. Κωνσταντίνος Τσιαπακίδης, εκπροσωπώντας τον Δήμο Θεσσαλονίκης.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι στο διαγωνισμό συμμετείχαν επίσης μαθητές από Ειδικά Σχολεία της Θεσσαλονίκης και βραβεύτηκαν για την προσπάθεια τους, ενώ όλη η εκδήλωση παρουσιάστηκε παράλληλα και στην νοηματική για τους μαθητές και εκπαιδευτικούς του Λύκειου Κωφών και Βαρυκόων.

Λίγα λόγια και απο την Υπεύθυνη της εκδήλωσης, κ. Γιάννα Ντέρη.

Μια μέρα μετά?

Ο Ερμής, η Βιργινία, ο Ορφέας, ο Νέστορας, η Σταυρούλα, ο Κέλμετ, η Λαμπρινή, η Αγγελική, ο Θωμάι, ο Γκίβι, η Ρακέλα, η Άννα-Μαρία είναι λίγοι μόνο από τους 149 μαθητές και μαθήτριες 24 σχολείων που συμμετείχαν στο διαγωνισμό με θέμα «Εμπειρίες από την τάξη και το διάλειμμα» και ήρθαν με τη συνοδεία των γονιών και των δασκάλων τους στο φιλόξενο χώρο του Πολιτιστικού Κέντρου Τούμπας για να παραλάβουν τα βραβεία και τους επαίνους τους.

Οι τοίχοι της αίθουσας εκδηλώσεων γέμισαν με τους χάρτινους χρωματιστούς και ασπρόμαυρους ήρωες και ηρωίδες των κόμικ και των σκίτσων που αφηγούνταν τη δική τους ιστορία. Μια ιστορία που γράφτηκε αρκετούς μήνες πριν στις σχολικές αίθουσες όταν τα γυμνασιόπαιδα τους έδιναν ζωή. Οι τρυφεροί στίχοι, ντυμένοι με τη δική τους μουσική, οι ήρωες και οι ηρωίδες των βίντεο-ιστοριών έδιναν το δικό τους στίγμα για τη ματιά των εφήβων μαθητών και μαθητριών Γυμνασίου και Λυκείου στον κόσμο των ενηλίκων και στον κόσμο που αυτοί ονειρεύονται.

Από τις ιδιαίτερες στιγμές και ξεχωριστές στιγμές της εκδήλωσης, η ιδιαίτερη ευαισθησία της Διευθύντριας του Ειδικού Γυμνάσιου Κωφών και Βαρηκόων & Λυκείου ΕΑΕ Κωφών και Βαρηκόων Θεσσαλονίκης κας Μιχαηλίδου να διαθέσει καθόλη τη διάρκεια της τελετής διερμηνεία στη γλώσσα των κωφών για να την παρακολουθήσει ο καθηγητής του σχολείου κος Σκουλαριώτης που παρέλαβε το βραβείο και τους επαίνους των μαθητών Ξεχωριστή ήταν και η παρουσία, πολυπληθής του 1ου Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Θεσσαλονίκης. Η διευθύντρια κα Μπέη μαζί με ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου συνόδευαν τα παιδιά που ήρθαν μαζί με τους γονείς τους να παραλάβουν τα βραβεία τους για τις αφίσες που δημιούργησαν και να γεμίσουν το χώρο με χαρούμενες φωνές.

Ο χώρος της εκδήλωσης γεμάτος από παιδιά, δασκάλους, γονείς, ήταν γεμάτος και από μια ήσυχη σιωπή καθόλη τη διάρκεια της παρουσίασης των έργων. Και άδειασε από την καρδιά μου την όποια ανησυχία είχα. Και τη γέμισε με τη δικαίωση πως ένα πρόγραμμα όπως ήταν το Κοινωνικό Σχολείο, όταν εστιάζεται στο σχολείο και στη σχέση δασκάλου και μαθητών είναι δυνατό να συμβάλλει στη διαμόρφωση μιας κουλτούρας σχολικής όπου θα ηχούν όλες οι φωνές των παιδιών που μέσα στην τάξη μπορεί να μην ακούγονται, να ηχούν διαφορετικά ή να είναι σιωπηλές. Και η κουλτούρα αυτή δεν είναι άλλη από αυτή του σεβασμού των δικαιωμάτων των παιδιού και η οποία είναι πολύχρωμη. Σαν τα γράμματα του διαγωνισμού «Εμπειρίες από την τάξη και το διάλειμμα» μια μέρα του οποίου σας αφηγήθηκα.

Σημείωση: Ο Διαγωνισμός βασίστηκε στις βασικές αρχές υλοποίησης Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και στη φιλοσοφία που υλοποιήθηκε από το Γραφείο Αγωγής Υγείας εδώ και επτά μήνες, την εκπαίδευση εκπαιδευτικών στα Δικαιώματα του Παιδιού.

Γιάννα Ντέρη

Γραφείο Αγωγής Υγείας
Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης

Download this file (VRAVEIA-EPAINOI DIAGONISMOS KOINONIKOU SXOLEIOU.pdf)Βραβεία - Έπαινοι[ ]185 kB