Δελτίο Τύπου - Ενημερωτική Διαδικτυακή συνάντηση για Νομικά Θέματα Εκπαίδευσης
20042024Σαβ

Δελτίο Τύπου - Ενημερωτική Διαδικτυακή συνάντηση για Νομικά Θέματα Εκπαίδευσης

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Γραφείο Νομικής Υποστήριξης πραγματοποίησε ενημερωτική διαδικτυακή ημερίδα με θέμα: «Απρόοπτες Περιστάσεις: Νομικά Ζητήματα της Εκπαίδευσης στον καιρό του Covid-19», την Πέμπτη 18 Ιουνίου.

Η ημερίδα, που προσέλκυσε κόσμο από την εκπαιδευτική κοινότητα, αλλά και γονείς, πραγματεύτηκε πληθώρα θεμάτων όπως: Πειθαρχικό Δίκαιο, Σχολικές Εκδρομές, Οικογένεια και Άδειες Ειδικού Σκοπού και Εγγραφές στις σχολικές μονάδες. Κεντρικός ομιλητής ήταν ο καθηγητής ΑΠΘ κ. Ιωάννης Ιγγλεζάκης, ο οποίος αναφέρθηκε στην Προστασία Προσωπικών Δεδομένων στην Εκπαίδευση. Τη διαδικτυακή συνάντηση χαιρέτισε η Γενική Γραμματέας του ΥΠΑΙΘ κα Αναστασία Γκίκα, η οποία εξήρε τις καινοτόμες πρωτοβουλίες της ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας και δήλωσε την αμέριστη στήριξη και τη συνεργασία του ΥΠΑΙΘ με την ΠΔΕ.

Η ημερίδα μεταδόθηκε διαδικτυακά μέσω livestreaming από το κανάλι  της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης :

www.webtv.kmaked.eu

και θα παραμείνει αναρτημένη για να είναι στη διάθεση της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Η ΠΔΕ θα ήθελε να ευχαριστήσει δημοσίως την Ομοσπονδία Κωφών Ελλάδος και την κα Φουνταλή Σοφία για την κάλυψη της εκδήλωσης με την παροχή διερμηνείας.