2ο Δημοτικό Σχολείο Ηράκλειας - Δελτίο Τύπου Προγράμματος Erasmus+
28032024Πεμ

Δελτία Τύπου Σχολείων που συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα

2ο Δημοτικό Σχολείο Ηράκλειας - Δελτίο Τύπου Προγράμματος Erasmus+

Στo πλαίσιο του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS-KA2 με τίτλο: «Chooseyourcharacter, wearyourmask»και κωδικό2018-1-UK01- KA229-048059_4,  το        2ο Δημοτικό σχολείο Ηράκλειας συμμετείχε στις 13-19 Οκτωβρίου2019 στην συνάντηση εργασίας με μαθητές των εταίρων στην πόλη Μπρανέστι της Ρουμανίας. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν ο Διευθυντής κ. Νίκος Αθανασίου, η Καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου κ. Χριστίνα Σαββοπούλου και 7 μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου, καθώς και 2 δάσκαλοι και 6 μαθητές από τα σχολεία της Τουρκίας και της Μεγάλης Βρετανίας. Κάθε μέρα οι μαθητές συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και τις δραστηριότητες του σχολείου ScoalaBranesti όλες στην Αγγλική γλώσσα. Κατά την διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο Βουκουρέστι, καθώς και στα κάστρα στα Καρπάθια όρη. Στην επόμενη φάση του προγράμματος στις 22-28 Μαρτίου 2020 τα σχολεία θα φιλοξενηθούν στη Κωνσταντινούπολη στη Τουρκία.

Ο Διευθυντής του σχολείου

Νίκος Αθανασίου