2ο Δημοτικό Σχολείο Ηράκλειας - Δελτίο Τύπου Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS-KA229 με τίτλο: «Choose your character, wear your mask»
29032024Παρ

Δελτία Τύπου Σχολείων που συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα

4. 240782833 161376419471330 8981705787135725277 n

Στo πλαίσιο του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS-KA229 με τίτλο: «Chooseyourcharacter, wearyourmask»και κωδικό 2018-1-UK01- KA229-048059, το          2ο Δημοτικό σχολείο Ηράκλειας συμμετείχε στις 22-28 Αυγούστου 2021 στην συνάντηση εργασίας στην Κωνσταντινούπολη με Δασκάλους και Καθηγητές από τη Ρουμανία, Μεγάλη Βρετανία και Τουρκία. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν ο Διευθυντής του σχολείου Νίκος Αθανασίου και οι δασκάλες Βασιλική Ιωαννίδου και Ιωάννα Καρακόλιου. Οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε δραστηριότητες Καλλιτεχνικών, Θεατρικής παιδείας και επίδειξη Καραγκιόζη, Το κουκλοθέατρο είναι το πιο προσιτό καλλιτεχνικό είδος στο οποίο μπορούν εύκολα να βρεθούν όλοι οι τύποι ανθρώπων και όλα τα επίπεδα της κοινωνίας. Βοηθά το παιδί να καταλάβει τον εαυτό του και να αναπτύξει δεξιότητες επικοινωνίας και κοινωνικής ένταξης. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος περιηγήθηκαν στην Κωνσταντινούπολη στην Αγία Σοφία, στο παζάρι, τον Μαρμαρά και τον Βόσπορο, ενώ επισκέφτηκαν και την πόλη της Προύσας.

Ο Διευθυντής του σχολείου

Νίκος Αθανασίου