11ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο - Δελτίο Τύπου για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus KA1
19042024Παρ

Δελτία Τύπου Σχολείων που συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα

11oeidiko

Στο πλαίσιο συμμετοχής του Σχολείου μας στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS KA1 οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό εβδομαδιαίο σεμινάριο με θέμα την αντιμετώπιση του Μπούλινγκ, στην πόλη του Παρισιού της Γαλλίας από 16 έως 20 Αυγούστου 2021. Στο εν λόγω σεμινάριο συμμετείχαν εκπαιδευτικοί από τις χώρες Ελλάδα, Τουρκία, Σλοβενία, Ρουμανία και Λιθουανία.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιελάμβανε τις θεματικές ενότητες:
* 7 Characteristics of Bullying
*THOUGHTS ON ?7 CHARACTERISTICS OF BULLYING?
*Is it BULLYING/ CONFLICT / TEASING / MEAN MOMENT?
*Why bystanders do not all become defenders?
*KiVa project - general info *Bullying Case Study
*KiVa summary
*Other KiVa materials
*Emotional intelligence -negative emotions -positive emotions
*How good are you at reading people's emotions?
*Emotional intelligence presentation
*internet bullying: Girl Story & Boy Story
*cyber bullying presentation
*Online challenges & Activities for Parents
*Padlet link for your favorite poem
*Love after love
*Presentation mindfulness and self-care
Το υλικό των μαθημάτων είναι αναρτημένο στο blog του Σχολείου μας: https://11eidikodim.blogspot.com και είναι διαθέσιμο σε όλους τους ενδιαφερόμενους.

Είμαστε ευπρόσδεκτοι σε όποια συνεργασία με συνανθρώπους μας για την εξάλειψη του δυσάρεστου φαινομένου του εκφοβισμού από την κοινωνία μας.