Δελτίο Τύπου - 2ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

Δελτία Τύπου Σχολείων που συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα

Δελτίο Τύπου - 2ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

2ds-kalamarias-2023

Με ιδιαίτερη χαρά αποδεχτήκαμε για πρώτη φορά την έγκριση του σχεδίου μας για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+. Αφορούσε σε διμερή σύμπραξη μικρής κλίμακας ΚΑ210. Το σχέδιό μας είχε τίτλο «Επαγγελματική ευημερία - Professional well being», και ήταν ετήσιας διάρκειας (Μάρτιος 2022 ? Φεβρουάριος 2023). Συντονιστικός οργανισμός ήταν το 2ο ΔΣ Καλαμαριάς και εταίρος το δημοτικό σχολείο I. C. Rita Levi Montalcini, στο Μιλάνο της Ιταλίας Κύριοι στόχοι του έργου ήταν η απόκτηση γνώσεων στα πεδία της θετικής ψυχολογίας και της ψυχικής υγείας, η ανάπτυξη επικοινωνιακών, γλωσσικών, διαπολιτισμικών, ψηφιακών και διαχειριστικών δεξιοτήτων σε ευρωπαϊκά προγράμματα, η εφαρμογή των παραπάνω στην καθημερινή διδακτική πρακτική, καθώς και η διάχυση των αποτελεσμάτων.

Η 1η κινητικότητα έλαβε χώρα στο Μιλάνο από 25/05/2022 έως 27/05/2022. Η ατζέντα περιλάμβανε δια ζώσης γνωριμία, παρουσίαση των οργανισμών, παρουσίαση των έργων των μαθητών/ριών που επιλέχθηκαν από κάθε σχολείο για να συμμετέχουν στην τελική φάση του διαγωνισμού και επιλογή του λογότυπου του σχεδίου και επικαιροποίηση του χρονοδιαγράμματος των εργασιών και κατανομή ρόλων και αρμοδιοτήτων .

Η 2η κινητικότητα πραγματοποιήθηκε από τις 22-8-2022 μέχρι τις 27-8-2022 στη Βουδαπέστη της Ουγγαρίας. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Ανθοπούλου Μαργαρίτα, Δραγανίδου Χρυσούλα, Καρανταιδου Σταυρούλα και Παντσίδου Παρασκευή καθώς και εκπαιδευτικοί του ιταλικού δημοτικού σχολείου «I. C. Rita Levi Montalcini», παρακολούθησαν επιμόρφωση με θέμα: «Stress Relief and well being strategies for Teachers». Γνωρίσαμε μηχανισμούς αντιμετώπισης του άγχους και μεθόδους για την επιτυχή διαχείριση του άγχους στα παιδιά, καθώς επίσης και τεχνικές συγκέντρωσης στην τάξη και τρόπους μετασχηματισμού του άγχους σε κάτι δημιουργικό.

Η 3η μαθησιακή δραστηριότητα υλοποιήθηκε στο 2ο ΔΣ Καλαμαριάς από 24 έως 28 Οκτωβρίου 2022. Το πρόγραμμα περιλάμβανε επιμορφωτικές δραστηριότητες και εργαστήρια στη θεματική του ?Well being? από την Δρ Καραγιάννη Π. σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, ζωντανή σύνδεση με τον Prof. Seligman, πατέρα της θετικής ψυχολογίας και παρακολούθηση εισήγησης με θέμα Bouncing back in difficult times καθώς και πλούσιο πολιτιστικό πρόγραμμα και εκδηλώσεις εντός και εκτός του σχολείου.

Η 4η κινητικότητα πραγματοποιήθηκε στο Μιλάνο της Ιταλίας από 15 έως 19 Νοεμβρίου 2022. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τις εκπαιδευτικούς Γεωργιάδου Βίκυ (Π.Ε.11), Ζεγλίνα Άννα (Π.Ε. 70), Κουτσάκα Αικατερίνη (Π.Ε. 70) και Λούβαρη Μαρία (Π.Ε. 08). Το πρόγραμμα περιλάμβανε καθημερινές επισκέψεις στο σχολείο υποδοχής, όπου οι συμμετέχοντες είχαν τη δυνατότητα να συνδιαλλαγούν με τους Ιταλούς συναδέλφους τους, να έρθουν σε επαφή με το ιταλικό εκπαιδευτικό σύστημα, να παρακολουθήσουν και να συμμετέχουν σε δραστηριότητες προαγωγής της ψυχικής υγείας από τους μαθητές/τριες του σχολείου, καθώς και να παρακολουθήσουν από την αυστραλιανή πλατφόρμα βιωματικά σεμινάρια για την καλλιέργεια της ενσυνειδητότητας.

Η τελευταία διακρατική συνάντηση διαχείρισης έλαβε χώρα στην Καλαμαριά από 29/01 έως 02/02/2023 και είχε απολογιστικό χαρακτήρα. Η ατζέντα περιλάμβανε την τελική αξιολόγηση του σχεδίου, το σχεδιασμό της διάδοσης των αποτελεσμάτων του σχεδίου, προτάσεις για τη βιωσιμότητα του έργου και την περεταίρω συνεργασία των οργανισμών και τέλος τη ρύθμιση οικονομικών θεμάτων. Ήταν μια πολύτιμη εμπειρία για το σχολείο μας! Η ενίσχυση της ευρωπαϊκής μας ταυτότητας θα συνεχιστεί με το νέο σχέδιο Erasmus+ KA122, που έχει εγκριθεί από ΙΚΥ και έχει τίτλο: «Νέες προκλήσεις, Νέοι δρόμοι».