Ημερίδες Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού «Τα Ένστολα Επαγγέλματα στο Μηχανογραφικό Δελτίο για την Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση»

Δευτέρα 13 έως και την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργανώνει Ημερίδες Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού με θέμα: «Τα  Ένστολα Επαγγέλματα στο Μηχανογραφικό Δελτίο για την Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση» με τη συνεργασία του Γ΄ Σώματος Στρατού, της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Θεσσαλονίκης, της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.) Μακεδονίας, του Κεντρικού Λιμεναρχείου Θεσσαλονίκης, της Διοίκησης Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Θεσσαλονίκης, του Πολεμικού Μουσείου Θεσσαλονίκης, της Ναυτικής Διοίκησης Βορείου Ελλάδος και της 113 Πτέρυγας Μάχης.

Οι ημερίδες απευθύνονται σε μαθητές/τριες Β΄ και Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου (ΓΕ.Λ.) και Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) που φοιτούν σε σχολικές μονάδες της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας (Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης, Ημαθίας, Κιλκίς, Πέλλας, Πιερίας, Σερρών και Χαλκιδικής) εν όψει της έκδοσης Εγκυκλίου για την υποβολή Αίτησης-Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2024.

Από τη Δευτέρα 13 έως και την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τις ενημερωτικές ημερίδες στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης με τη συνεργασία του Γραφείου Δημοσίων Σχέσεων του Μουσείου. Δηλώσεις συμμετοχής υποβάλλονται από τους/τις ενδιαφερόμενους/ες μαθητές/τριες στις σχολικές μονάδες όπου ανήκουν.

Δελτιο Τύπου – Ένστολα Επαγγέλματα 2023

Πρόγραμμα – Ημερίδες Σ.Ε.Π._Ένστολα Επαγγέλματα 2023