Πρόσκληση συμμετοχής σε επιμορφωτική εσπερίδα με θέμα: «Από την Απελευθέρωση στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο: Συγκρούσεις και Περιβάλλον στη Νεότερη Ιστορία της Μακεδονίας»

Το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας και η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σας προσκαλούν σε επιμορφωτική εσπερίδα με θέμα:

που θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου και ώρα 17:30 στην αίθουσα «Αλέξανδρος Χαΐτογλου» του Μουσείου.
Η εσπερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων καθώς και σε όσους ασχολούνται με το διδακτικό αντικείμενο της Ιστορίας. Η εσπερίδα θα ολοκληρωθεί με τη διεξαγωγή βιωματικού εργαστηρίου και οι συμμετέχοντες/-ουσες θα παραλάβουν βεβαίωση συμμετοχής.

Πρόγραμμα Εσπερίδας

17:30 – 17:45 Προσέλευση – Εγγραφές
17:45 – 18:00 Χαιρετισμοί
Αθηνά Παυλίδου, Φιλόλογος-Μουσειολόγος/Πολιτιστική Διαχειρίστρια, Υπ. Διδάκτωρ Μουσειολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, Διευθύντρια ΙΜΜΑ
Αλέξανδρος Κόπτσης, Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας
18:00 – 18:15  Ιωάννης Στεφανίδης, Καθηγητής Νομικής Σχολής του Α.Π.Θ.
«Το Προσφυγικό ζήτημα 1912-1922»
18:15 – 18:30  Νικόλαος Ζάικος, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του ΠΑ.ΜΑΚ.
«Το νομικό πλαίσιο σχετικά με τα ανθρώπινα δεινά»
18:30 – 18:45 Σταυρούλα Μαυρογένη, Καθηγήτρια στο Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του ΠΑ.ΜΑΚ. – Διευθύντρια Κέντρου Έρευνας Μακεδονικής Ιστορίας και Τεκμηρίωσης του ΙΜΜΑ
«Η αποτύπωση του πολέμου στην Τέχνη»
18:45 – 19:00 Κατερίνα Τζαβάρα, Εκπαιδευτικός MSc – Συγγραφέας, Εκπαιδευτικά Προγράμματα ΙΜΜΑ
«Ήπιες δεξιότητες και Ιστορικός Γραμματισμός στα Εκπαιδευτικά Προγράμματα του ΙΜΜΑ»
19:00 – 19:15  Διάλειμμα – Καφές
19:15 – 20:00  Σταυρούλα Μαυρογένη – Κατερίνα Τζαβάρα
Διαδραστικό workshop για τη διδασκαλία της Ιστορίας
20:00 – 20:15  Παραλαβή Βεβαιώσεων

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη και λόγω του περιορισμένου αριθμού θέσεων θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας. Για την εγγραφή σας απαραίτητη είναι η συμπλήρωση της φόρμας συμμετοχής: https://forms.gle/nuDD4wDjH7Jx1E156 μέχρι τις 24/1/2024.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλέφωνο του Μουσείου: 2310 229778, κατά τις ώρες 13:00 – 15:00 (υπεύθυνη συντονισμού Κατερίνα Τζαβάρα).

Με εκτίμηση,

Ο Περιφερειακός Διευθυντής