Εγκύκλιος προετοιμασίας υλοποίησης του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας περιόδου 2024-2025 για τους αποφοίτους Λυκείου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου-Λυκείου

Σε συνέχεια της υπ’αρ. πρωτ. ΦΒ7/37163/Κ3/10-04-2024 Πρόσκλησης του Γενικού Γραμματέα Ε.Ε.Κ.&Δ.Β.Μ. για διάθεση θέσεων Μαθητείας στο Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας αποφοίτων ΕΠΑ.Λ. και στο πλαίσιο της έναρξης της του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας περιόδου 2024-2025, στο οποίο έχουν δικαίωμα εγγραφής και οι κάτοχοι απολυτηρίου και πτυχίου Λυκείου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου-Λυκείου (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ.), οι οποίοι βρίσκονται εκτός απασχόλησης, εκπαίδευσης ή κατάρτισης (ΕΑΕΚ), σας υπενθυμίζουμε τα ακόλουθα:

1. Οι κάτοχοι απολυτηρίου και πτυχίου Λυκείου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου-Λυκείου (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ.) συμμετέχουν στο Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας σύμφωνα με την υπ’αρ. πρωτ. 109153/Κ5 (ΦΕΚ 5153/Β/13-10-2023) ΥΑ «Κανονισμός Λειτουργίας Μεταλυκειακού Έτους –Τάξης Μαθητείας.»
  2. Οι ειδικότητες μαθητείας για το σχολικό έτος 2024-2025 μπορούν να αναζητηθούν στην ιστοσελίδα: https://e-mathiteia.minedu.gov.gr/

και στον σύνδεσμο: «Πρόσκληση για διάθεση θέσεων Μαθητείας στο Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας αποφοίτων ΕΠΑ.Λ.».