Δελτίο Τύπου 3ου Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το 3ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ, που διοργανώθηκε από το Περιφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Κινηματογραφική Εκπαίδευση» της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, σε συνεργασία με το Τμήμα Κινηματογράφου Α.Π.Θ. και τις ΔΠΕ Ανατολικής & Δυτικής Θεσσαλονίκης, Πιερίας και Πέλλας.

Η ιστορική και επιβλητική αίθουσα του Κινηματογράφου ΟΛΥΜΠΙΟΝ, που φιλοξένησε το Φεστιβάλ στις 26 και 27 Μαΐου, γέμισε από παιδικές και εφηβικές δημιουργίες. Κατάμεστη και τις δυο μέρες, πρόσφερε στο κοινό συγκινήσεις και ανεπανάληπτα συναισθήματα.

Παιδιά και νέοι, γονείς, εκπαιδευτικοί, φοιτητές/τριες και πλήθος κόσμου, απόλαυσε τις μαθητικές ταινίες που έστειλαν πολυεπίπεδα μηνύματα,.

Μέσα από το Δίκτυο ‘Κινηματογραφική Εκπαίδευση’ , δόθηκε η ευκαιρία στα νέα παιδιά να συνεργαστούν, να εμπνευστούν, να εκφραστούν, να μοιραστούν τις αγωνίες και τους προβληματισμούς τους. Η φωνή τους , ελπίδα για έναν καλύτερο κόσμο, με αρχές και αξίες διαχρονικές.

Περίπου 1500 θεατές παρακολούθησαν τις 36 ταινίες μικρού μήκους που προβλήθηκαν το διήμερο, με την ευχή, το Δίκτυο να συνεχίσει την ανοδική του πορεία και να γεμίζει τις αίθουσες, με χαρούμενα παιδιά και ανήσυχους νέους, για πολλά χρόνια.

Το 3ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ είχε την υποστήριξη της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, της Αντιπεριφέρειας Πολιτισμού και Αθλητισμού  και των συνεργαζόμενων φορέων του δικτύου, ΕΚΟΜΕ, Film Office Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, Μουσείο Κινηματογράφου Θεσ/νίκης (Δ/νση Φεστιβάλ Κινηματογράφου) και Παιδαγωγική Σχολή Α.Π.Θ.

Παραβρέθηκαν και χαιρέτησαν τη διοργάνωση, ο κ. Αλέξανδρος Κόπτσης, Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, ο κ. Χρήστος Μήττας, Αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού & Αθλητισμού Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, ο κ. Μπέγκας Αθανάσιος , Περιφερειακός Σύμβουλος, Πρόεδρος Αναπτυξιακού Οργανισμού Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, ο κ. Απόστολος Καρακάσης, Πρόεδρος Τμήματος Κινηματογράφου ΑΠΘ, ο κ. Δημήτρης Παπαδόπουλος, Επιστημονικός Υπεύθυνος του Δικτύου ‘Κινηματογραφική Εκπαίδευση» – Δρ. Κινηματογραφικών Σπουδών, ΕΔΙΠ-Τμήμα Κινηματογράφου Α.Π.Θ., η κ. Ειρήνη Δελιδάκη, Μουσειοπαιδαγωγός στο Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, η κ. Αθανασία Νταή Μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής του Δικτύου “Κινηματογραφική Εκπαίδευση”, Διευθύντρια 27ου Δ. Σ. Θεσσαλονίκης, η κ. Δέσποινα Σερεμέτη, Μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής του Δικτύου “Κινηματογραφική Εκπαίδευση”, Διευθύντρια 43ου Δ. Σ. Θεσσαλονίκης.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα σχολεία που συμμετείχαν και σε όλους τους συντελεστές για το άψογο αποτέλεσμα.

Θερμά συγχαρητήρια, στον/στην παρουσιαστή/στρια, φοιτητή και φοιτήτρια του Τμήματος Κινηματογράφου ΑΠΘ, Σωκράτη Μουσμουλίδη και Άννα Κάρμεν Παπαφωτίου, για την εξαιρετική παρουσία και συμβολή τους στην επιτυχία του Φεστιβάλ.

Η ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ