Υποδοχή αντιπροσωπείας Γάλλων εκπαιδευτικών από την ακαδημαϊκή περιοχή Προβηγκίας- Άλπεων- Κυανής Ακτής στην ΠΔΕ Κ. Μακεδονίας

Τη Δευτέρα 09 Οκτωβρίου 2023, ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας υποδέχτηκε στις 12:00 στα γραφεία της Περιφερειακής Διεύθυνσης αντιπροσωπεία Γάλλων εκπαιδευτικών από την ακαδημαϊκή περιοχή Προβηγκίας- Άλπεων- Κυανής Ακτής. Η επίσκεψή τους εντάσσεται στο πλαίσιο υλοποίησης ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο: «Peer2formaths. Projet Européen d’Echanges de Ressources et de Réflexion pour la FORmation en MATHématiqueS».
Στη συνάντηση συμμετείχαν και Σύμβουλοι Εκπαίδευσης από την Π.Δ.Ε. Κ. Μακεδονίας.
Οι προωθήτριες ευρωπαϊκών προγραμμάτων της Π.Δ.Ε. τους παρουσίασαν το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, τις δράσεις και τα προγράμματα που υλοποιεί η Π.Δ.Ε. Κ.Μακεδονίας.
Οι Γάλλοι εκπαιδευτικοί πρόκειται να επισκεφτούν τις προσεχείς ημέρες τα εξής σχολεία Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης: 2ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς, 9ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, 2ο Πρότυπο Λύκειο Θεσσαλονίκης «Λευκός Πύργος», 1ο Γυμνάσιο Πεύκων, 4ο Γυμνάσιο Πολίχνης, Πειραματικό ΓΕ.Λ. Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Η σημερινή ενημερωτική συνάντηση εντάσσεται στις Erasmus Days 2023, αφιερωμένες στο Ευρωπαϊκό Έτος Δεξιοτήτων, τονίζοντας την πολιτιστική ποικιλομορφία της Ευρώπης και τις πολλαπλές ευκαιρίες μάθησης που αυτή προσφέρει.
#Soyonsmathactifs