Απολογισμός Διαδικτυακών Δράσεων στο πλαίσιο του Μήνα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) – Φεβρουάριος 2024

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι διαδικτυακές παρουσιάσεις που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας στο πλαίσιο του Μήνα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.).

Οι ενημερώσεις απευθύνονταν κυρίως σε μαθητές/τριες Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, αποφοίτους, καθώς και στους γονείς/κηδεμόνες τους.

Σκοπός ήταν η έγκαιρη και αξιόπιστη πληροφόρηση για τις εκπαιδευτικές επιλογές των μαθητών/τριών, τη μετάβασή τους στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα, τις προοπτικές σπουδών και τη μετέπειτα επαγγελματική τους σταδιοδρομία.

Συγκεκριμένα, οι θεματικές ενότητες των διαδικτυακών ενημερώσεων ήταν οι ακόλουθες:

• Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο
  • Μετάβαση από το Γυμνάσιο στο Λύκειο & από την Α’ στη Β’ τάξη Λυκείου
  • Παρουσίαση ΕΠΑ.Λ.: Τομείς – Ειδικότητες
  • Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ (Μ.Ν.Α.Ε.)
  • Μετά τη Γ’ ΕΠΑ.Λ.: Πανελλαδικές ΕΠΑ.Λ., Μαθητεία, Δημόσια Ι.Ε.Κ., Αγορά Εργασίας
  • Παρουσίαση του Νέου Νομοσχεδίου για την «Ενίσχυση του Εθνικού Συστήματος Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης»
  • Διαχείριση Σταδιοδρομίας με τα εργαλεία του Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.)

Η συμμετοχή ήταν μεγάλη και απαντήθηκαν ερωτήσεις που τέθηκαν.

Οι ενημερώσεις μεταδόθηκαν ζωντανά από τo κανάλι www.webtv.kmaked.eu και θα παραμείνουν αναρτημένες στο κανάλι της ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας στο YouTube https://www.youtube.com/@pdekmaked, ώστε να είναι στη διάθεση της εκπαιδευτικής κοινότητας προς αξιοποίησή τους.