5 Οκτωβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών

Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικού

Η 5η Οκτωβρίου είναι ημέρα αφιερωμένη στον κεντρικό ρόλο που διαδραματίζουν οι εκπαιδευτικοί μας στην κοινωνία μας.

Τιμούμε τα εκατομμύρια των μαχόμενων εκπαιδευτικών που συμβάλλουν καθοριστικά στην ανάπτυξη και την πρόοδο των κοινωνιών

Τιμούμε τους ανθρώπους που με τη συνέπεια, τον επαγγελματισμό και το όραμά τους αλλάζουν καθημερινά τις ζωές παιδιών αλλά και ενηλίκων, ανοίγοντας δρόμους στη γνώση, προσφέροντας ελπίδα στο μέλλον τους και διαμορφώνοντας υγιείς προσωπικότητες. Είμαστε πλάι στους εκπαιδευτικούς μας, τους ακούμε και στηρίζουμε την άοκνη προσπάθεια που καταβάλλουν καθημερινά για την οικοδόμηση ενός καλύτερου μέλλοντος για τους μαθητές μας.

Τιμούμε τους ανθρώπους που δημιουργούν το δημοκρατικό και συμπεριληπτικό σχολείο που ονειρευόμαστε, ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία, που εντάσσει και δίνει ίσες ευκαιρίες σε όλους τους μαθητές, που έχει ως στόχο τη δημιουργία ελεύθερων και δημοκρατικών πολιτών.