Διεξαγωγή 9ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ρομποτικής – 1η Ανακοίνωση

Σας κοινοποιούμε την 1η Ανακοίνωση του 9ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ρομποτικής, το οποίο συνδιοργανώνεται από την Περιφερειακή  Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, τις Διευθύνσεις A/θμιας & B/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, τους Συμβούλους Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, τo Πειραματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Πανεπιστημίου Μακεδονίας, τον Δήμο Νεάπολης – Συκεών  και το Εργαστήριο Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας Α.Π.Θ. με καθηγητή τον κ. Χ. Πολάτογλου.

Το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023 δια ζώσης, αλλά και διαδικτυακά (σε ιδιαίτερες περιπτώσεις απομακρυσμένων σχολικών μονάδων), στους χώρους του Πειραματικού Γυμνασίου- Λυκείου Πανεπιστημίου Μακεδονίας – περιοχή Στρεμπενιώτη Νεάπολη.

Το 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές  όλων σχολικών μονάδων Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης της Κεντρικής Μακεδονίας, ενώ στη φετινή διοργάνωση δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στη συμμετοχή νηπιαγωγείων και σχολείων Ειδικής Αγωγής.

Η δήλωση συμμετοχής γίνεται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του Φεστιβάλ  (https://mfr.peiramak.gr ) έως την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2023.  Μετά τη δήλωση συμμετοχής,  οι ομάδες που θα συμμετέχουν, θα αποστείλουν ηλεκτρονικά τις υπεύθυνες δηλώσεις συναίνεσης κηδεμόνων-γονέων μέχρι την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου στο email του Φεστιβάλ:   mfr@sch.gr

Η διοργάνωση θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω της ιστοσελίδας του Φεστιβάλ.

Συνημμένα:

9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής – 1η Ανακοίνωση