18112018Κυρ
Τελ. Ενημέρωση:Πεμ, 15 Νοε 2018

Απόφαση Λειτουργίας Τμημάτων στο μεταλυκειακό έτος-τάξη Μαθητείας Περιόδου 2018-2019 στην ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας (2η Ανακοινοποίηση)

Απόφαση Λειτουργίας Τμημάτων στο μεταλυκειακό έτος-τάξη Μαθητείας Περιόδου 2018-2019 στην ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας (2η Ανακοινοποίηση ως προς την μοριοδότηση των σχολείων))

Εκλογές Τετάρτη 7/11/2018

kentrikh-makedonia1

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Τετάρτη 7/11/2018 θα διεξαχθούν οι εκλογές για την ανάδειξη των αιρετών μελών για το Π.Υ.Σ.Ε.Ε.Π. και το Κ.Υ.Σ.Ε.Ε.Π. Οι αρχαιρεσίες θα διεξαχθούν στο κτήριο της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας στην οδό Λεωφόρου Γεωργικής Σχολής 65 από τις 9.00 π.μ. έως τις 5.00 μ.μ. Στις εκλογές ψηφίζουν τα μέλη Ε.Ε.Π και Ε.Β.Π μόνιμοι με οργανική θέση ή με απόσπαση και αναπληρωτές που έχουν προσληφθεί σε σχολικές μονάδες και Κ.Ε.Δ.Δ.Υ. στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονία. Τα μέλη Ε.Ε.Π και Ε.Β.Π (μόνιμοι και αναπληρωτές ) εκτός αυτών που εργάζονται σε σχολικές μονάδες και ΚΕΔΔΥ του νομού Θεσσαλονίκης, δικαιούνται να ψηφίσουν με ταχυδρομική ψήφο έπειτα από συνεννόηση με την οικεία Διεύθυνση Εκπαίδευσης από την οποία θα παραλάβουν τα σχετικά ψηφοδέλτια και τους φακέλους ψηφοφορίας. Τα μέλη Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π που θα ψηφίσουν κατά τις αρχαιρεσίες της 7/11/2018 είτε δια ζώσης είτε με ταχυδρομική ψήφο, δικαιούνται προς διευκόλυνση τους και προκειμένου να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα 1 ημέρα άδεια.

Download this file (ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ εκλογές.docx)ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ εκλογές.docx[ ]13 kB

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ «ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ-ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2018-2019»

mathiteia

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ξεκίνησαν οι αιτήσεις για συμμετοχή στο Μεταλυκειακό Έτος  Τάξη Μαθητείας 2018 -2019.

Το Υπουργείο Παιδείας από το Μάρτιο του 2017 έθεσε σε εφαρμογή ένα νέο θεσμό για την Επαγγελματική Εκπαίδευση, το Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας με σκοπό την αναβάθμιση της Επαγγελματικής  Εκπαίδευσης.

Το Μεταλυκειακό έτος τάξη μαθητείας των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.) απευθύνεται σε αποφοίτους ΕΠΑ.Λ., έχει διάρκεια 9 μηνών και περιλαμβάνει:

Α. «Πρόγραμμα εργαστηριακών μαθημάτων της ειδικότητας» μία (1) ημέρα την εβδομάδα για επτά (7) διδακτικές ώρες σε Εργαστηριακά Κέντρα (ΕΚ) ή/και σε Σχολικά Εργαστήρια των ΕΠΑ.Λ.

Β. «Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας», διάρκειας είκοσι οκτώ (28) ωρών εβδομαδιαίως, επιμερισμένο σε τέσσερις (4) ημέρες.

Το ΜεταλυκειακόΈτος  Τάξη Μαθητείας το ΕΠΑ.Λ. παρέχει  στους αποφοίτους του την αναβάθμιση των επαγγελματικών προσόντων τους στο επίπεδο 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων καθώς και τη διαδικασία της πιστοποίησης των επαγγελματικών δεξιοτήτων τους μέσω του ΕΟΠΠΕΠ.

Οι ειδικότητες του προγράμματος «Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητεία» των αποφοίτων ΕΠΑΛ είναι οι εξής:

1. Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών
  2. Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων
  3. Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
  4. Γραφικών Τεχνών
  5. Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων,    Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών
  6. Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης,  Αερισμού και Κλιματισμού
  7. Βοηθός Ιατρικών Βιολογικών Εργαστηρίων
  8. Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων
  9. Αισθητικής Τέχνη
  10. Βοηθός Φυσικοθεραπευτή
  11. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής
  12. Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής
  13. Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων
  14. Τεχνικός Οχημάτων
  15. Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής
  16. Βοηθός Νοσηλευτή
  17. Συντήρησης Έργων Τέχνης  Αποκατάστασης
  18. Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών
  19. Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ
  20. Βοηθός Φαρμακείου
  21. Κομμωτικής Τέχνης

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν ηλεκτρονικά τις αιτήσεις τους από την Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου, ώρα 12.00 έως και την Τρίτη 2 Οκτωβρίου και ώρα 23:59 στη διεύθυνση: http://e-mathiteia.minedu.gov.gr

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που υποβάλλουν, στο ΕΠΑΛ επιλογής τους, μαζί με την αίτηση είναι τα ακόλουθα:

A)        Φωτοαντίγραφο :

1. απολυτηρίου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑΛ ή ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
  2. πτυχίου ΕΠΑ.Λ. ή ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
  3. ταυτότητας
  4. αποδεικτικού ΑΜΚΑ
  5. αποδεικτικού ΑΦΜ
  6. γνωμοδότηση ΚΕΔΔΥ, για τους αποφοίτους του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
  7. απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών παλαιότερων ισότιμων τίτλων με έγγραφο ισοτιμίας ή/και αντιστοίχισης, εφόσον το έχουν λάβει από τις αρμόδιες υπηρεσίες

B)        Υπεύθυνη δήλωση (από το Σχολείο)

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στα ΕΠΑΛ.

Παράταση αιτήσεων Μαθητείας μέχρι και την Κυριακή 7/10/2018

Το ΥΠ.Π.Ε.Θ. λαμβάνοντας υπόψη:

α) την υψηλή συμμετοχή των υποψηφίων για τα τμήματα του νέου θεσμού Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας στα ΕΠΑ.Λ. της χώρας για την περίοδο 2018-2019,

β) το σημαντικό αριθμό των δεσμευμένων θέσεων μαθητείας που υποψήφιοι έχουν αναζητήσει και έχουν λάβει από εργοδότες οι ίδιοι

γ) τη διαφαινόμενη δυνατότητα κάλυψης του συνόλου των προκηρυχθεισών θέσεων μαθητείας που θα ξεπεράσουν τις 5.000 καθώς και

δ) τις ειδικές συνθήκες που διαμορφώθηκαν κατά την υποβολή των δικαιολογητικών λόγω των καιρικών φαινομένων των τελευταίων ημερών

παρατείνει τις ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων ως ακολούθως:

1. Υποβολή ηλεκτρονικών αιτήσεων υποψηφίων μαθητευόμενων (συμπεριλαμβανομένων εκείνων με δεσμευμένη θέση μαθητείας) μέσω της ειδικής εφαρμογής μέχρι τις 11:59 μμ της Κυριακής 7/10/18 στη διεύθυνση https://e-mathiteia.minedu.gov.gr.
  2. Κατάθεση δικαιολογητικών υποψηφίων (και εκείνων με δεσμευμένη θέση μαθητείας)  στα ΕΠΑ.Λ. ενδιαφέροντος μέχρι τις 2:00 μμ της Δευτέρας 8/10/2018.

Αναλυτικές πληροφορίες για τα τμήματα μαθητείας εδώ: