21112017Τρι
Τελ. Ενημέρωση:Παρ, 17 Νοε 2017

Επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής

Επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής Β/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Σερρών να παραβρεθούν στην επιμορφωτική συνάντηση

με το Σχολικό τους Σύμβουλο την Πέμπτη 19/10/2017, ώρα 12.00-14.30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΕΕΕΕΚ Σερρών,

με θέμα «Σύνθεση στόχων και Προγραμματισμός διδακτικού έργου στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής».

Ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής

Δρ. Απόστολος Ντάνης

BTHMIA

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για απόσπαση σε θέση Υπευθύνου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) Κιλκίς

29-9-2017 Θέσεις Μαθητείας από δημόσιους φορείς

979af66474f045a59fcc7c72efe4f56d

Θέσεις Δημόσιων φορέων που διατέθηκαν από το portal του ΟΑΕΔ  για τα ΕΠΑΛ.

Παράταση προθεσμίας των αιτήσεων αποφοίτων ΕΠΑΛ για την Τάξη Μαθητείας έως τις 13/10

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει

την παράταση της προθεσμίας για τις αιτήσεις των αποφοίτων

ΕΠΑΛ σε τμήματα του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας

έως τις 13 Οκτωβρίου 2017.

Πανευρωπαϊκή Διάκριση του Γενικού Λυκείου Πεντάπολης στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+/eTwinning και της πρωτοβουλίας «Move2Learn, Learn2Move»

BTHMIA

Το Γενικό Λύκειο Πεντάπολης βραβεύθηκεαπό την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας «Move2Learn, Learn2Move», η οποία υλοποιείται με την ευκαιρία της 30ής επετείου του προγράμματος Erasmus+. Η πρωτοβουλία «Move2Learn, Learn2Move»ανταποκρίνεται σε δύο καίριες προτεραιότητες της Επιτροπής: να δοθεί νέα έμφαση στη νεολαία της Ευρώπης και να διευκολυνθεί η κινητικότητα των πολιτών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Χάρη στην άριστη ποιότητα των δύο σχεδίων ηλεκτρονικής αδελφοποίησης (eTwinning) με τίτλο ?Tobecontinued..? και ?CreativeLearninginaComputerKingdom? στα οποία ενεπλάκησαν,στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών, κατά το σχολικό έτος 2016-2017, οι μαθητές της Α? και Β? Λυκείου είναι πλέον δικαιούχοι δωρεάν εισιτηρίων προκειμένου να επισκεφθούν τους συνεργάτες τους σε Πολωνία και Βουλγαρία και ταυτόχρονα θα έχουν τη χαρά να υποδεχτούν τους εταίρους τους από τη Γαλλία.

Συγκεκριμένα, 43 μαθητές του Λυκείου μας θα παραλάβουν εισιτήρια αξίας 350 έως 530 ευρώ έκαστος για να ταξιδέψουν τη χρονική περίοδο: Αύγουστος 2017 έως και Δεκέμβριος 2018, σε ημερομηνίες της επιλογής τους.

Το σχολείο μας είναι ένα από τα επτά ελληνικά σχολεία που διακρίθηκαν ανάμεσα σε εκατοντάδες συμμετοχές σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Η διάκριση αυτή οφείλεται στην εμπειρία που έχει αποκτήσει το σχολείο με την πολύχρονη ενασχόληση στην υλοποίηση ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών προγραμμάτων και στις συντονισμένες προσπάθειες μαθητών και εκπαιδευτικών.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός η κ. Θεοδώρα Γκένιου, ΠΕ06.

Download this file (ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.docx)ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.docx[ ]18 kB

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 2o THESS CODE FESTIVAL

thecode

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
2o THESS CODE FESTIVAL

Θερινό Σχολείο-Κατασκήνωση Πολιτισμού & Εκπαιδευτικών Δράσεων για μαθητές Γυμνασίου - ΔΔΕ Πέλλας

therinosxoleio

Download this file (therino_scoll_aridaia_2017 2.pdf)therino_scoll_aridaia_2017 2.pdf[ ]2189 kB

2-10-2017 Θέσεις Μαθητείας από ιδιώτες

Θέσεις Ιδιωτών που διατέθηκαν από το portal του ΟΑΕΔ  για τα ΕΠΑΛ.