29112020Κυρ
Τελ. Ενημέρωση:Τετ, 25 Νοε 2020

Ανοιχτή πρόσκληση του Γενικού Γραμματέα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Δια Βίου Μάθησης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων προς όλους τους φορείς του ιδιωτικού τομέα για την προσφορά θέσεων μαθητείας περιόδου 2020-2021

mathitia-epal

Ανοιχτή πρόσκληση του Γενικού  Γραμματέα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Δια Βίου Μάθησης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων προς όλους τους φορείς του ιδιωτικού τομέα για την προσφορά θέσεων μαθητείας  περιόδου 2020-2021 (έναρξη τμημάτων τον Οκτώβριο του 2020)

ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ - ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ Ενημερωτικό Σημείωμα για Εργοδότες (2020-2021)

ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ - ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

Ενημερωτικό Σημείωμα για Εργοδότες (2020-2021)

mathiteia-epal2

Απόφαση λειτουργίας Τμημάτων του Προπαρασκευαστικού Προγράμματος Πιστοποίησης Αποφοίτων των Φάσεων A΄, Β΄ και Γ΄ του "Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας" των ΕΠΑ.Λ., καθώς και των Πιλοτικών Τάξεων μαθητείας στην Π.Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας.

Download this file (10188 66ΒΞ46ΜΤΛΗ-02Η.pdf)10188 66ΒΞ46ΜΤΛΗ-02Η.pdf[ ]1048 kB

Πρόσκληση για απόσπαση ή διάθεση εκπαιδευτικών στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, προκειμένου να συμμετέχουν στις Ο.Υ.Μ. των ΕΠΑ.Λ.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

«Για απόσπαση ή διάθεση εκπαιδευτικών στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας (Ο.Υ.Μ.) των ΕΠΑ.Λ.»

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων αποφοίτων και εκπαιδευτικών για συμμετοχή στο Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Πιστοποίησης Αποφοίτων των Φάσεων A΄, Β΄ και Γ' του "Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας", καθώς και των Πιλοτικών Τάξεων μαθητείας στην ΠΔΕ Κ. Μακεδονία

mathiteia-epal2

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων αποφοίτων των τμημάτων μαθητείας και εκπαιδευτικών για συμμετοχή στο Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Πιστοποίησης Αποφοίτων των Φάσεων A΄, Β΄ και Γ' του "Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας" των ΕΠΑ.Λ., καθώς και των Πιλοτικών Τάξεων μαθητείας στην Π.Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής αποφοίτων

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις από την 12/6/2020 έως την 22/6/2020 για τις ειδικότητες της 1ης περιόδου και

από την 26/6/2020 έως την 6/7/2020 για τις ειδικότητες της 2ης περιόδου.

Διαδικασία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής αποφοίτων

Η αίτηση και αντίγραφο της Βεβαίωσης Παρακολούθησης Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας υποβάλλονται :

για την 1η περίοδο στον ηλεκτρονικό σύνδεσμο http://formskmaked.sch.gr/site/student-ppp

ενώ για την 2η περίοδο στον ηλεκτρονικό σύνδεσμο http://formskmaked.sch.gr/site/student-ppp-2nd

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής εκπαιδευτικών - επιμορφωτών

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις από την 12/6/2020 έως την 22/6/2020 για τις ειδικότητες της 1ης περιόδου και

από την 26/6/2020 έως την 6/7/2020 για τις ειδικότητες της 2ης περιόδου.

Η αίτηση, η βεβαίωση προϋπηρεσίας ή/και παρακολούθησης προγράμματος επιμόρφωσης και το αντίγραφο του πρακτικού συλλόγου διδασκόντων υποβάλλονται στον ηλεκτρονικό σύνδεσμο της Π.Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας http://formskmaked.sch.gr/site/daskalos-ppp

Download this file (8796 ΩΜ4Χ46ΜΤΛΗ-Η1Τ.pdf)8796 ΩΜ4Χ46ΜΤΛΗ-Η1Τ.pdf[ ]1139 kB

Ανάρτηση προσωρινών αξιολογικών πινάκων κατάταξης για την πλήρωση κενών θέσεων εκπαιδευτικών στα Π.Σ. και τα ΠΕΙ.Σ. κατά το σχολικό έτος 2020-2021

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας αναρτά  τους προσωρινούς αξιολογικούς πίνακες κατάταξης, οι οποίοι συντάσσονται από κάθε ΕΠ.Ε.Σ. για την πλήρωση κενών θέσεων εκπαιδευτικών στα Π.Σ. και τα ΠΕΙ.Σ. κατά το σχολικό έτος 2020-2021.

Οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλουν ηλεκτρονικά ένσταση κατά των προσωρινών αξιολογικών πινάκων κατάταξης ενώπιον του οικείου ΕΠ.Ε.Σ. μέσα σε αποκλειστική προθεσμία τριών (3) εργάσιμων ημερών από την επομένη της ανάρτησής τους στις ιστοσελίδες του Π.Σ. ή ΠΕΙ.Σ., της οικείας Π.Δ.Ε. και της Ε.Ε.Π.Π.Σ.. Μέσα σε πέντε (5) εργάσιμες ημέρες από την παραλαβή τους, το ΕΠ.Ε.Σ. αποφαίνεται αιτιολογημένα για τις ενστάσεις, αναπροσαρμόζει τους πίνακες και ενημερώνει σχετικά τους ενδιαφερόμενους. Σε περίπτωση αποδοχής ένστασης υποψηφίου που έχει τα τυπικά προσόντα και δεν έχει γίνει δεκτός στη διαδικασία επιλογής, ο προσωρινός αξιολογικός πίνακας κατάταξης αναπροσαρμόζεται με τη συμπερίληψη και μοριοδότηση των κριτηρίων επιλογής του αποκλεισθέντος υποψηφίου.

Οι ενστάσεις των υποψηφίων υποβάλλονται στα ΕΠ.Ε.Σ από την Τετάρτη 15 Ιουλίου 2020 έως και την Παρασκευή 17 Ιουλίου 2020.

Η εξέταση των ενστάσεων από τα οικεία ΕΠ.Ε.Σ. λαμβάνει χώρα από τη Δευτέρα 20 Ιουλίου έως την Παρασκευή 24 Ιουλίου 2020. Η ανάρτηση των αναμορφωμένων αξιολογικών πινάκων κατάταξης των εκπαιδευτικών στις ιστοσελίδες του Π.Σ. ή ΠΕΙ.Σ., της οικείας Π.Δ.Ε. και της Ε.Ε.Π.Π.Σ. γίνεται την Παρασκευή 24 Ιουλίου 2020.

Συνεχής ενημέρωση

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΓΕΛ ΕΠΑΛ 2020

BTHMIA

Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, βάσει του Ν.3699/2008, στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ έτους 2020, για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

mathiteia-epal2

(Δεύτερη φάση Σεπτεμβρίου 2020)

Download this file (11788 68ΕΙ46ΜΤΛΗ-ΞΧΓ.pdf)11788 68ΕΙ46ΜΤΛΗ-ΞΧΓ.pdf[ ]901 kB

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΕΛ ΕΠΑΛ ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ έτους 2020