19032024Τρι

eTwinning

MOOC - «eTwinning & Εργαστήρια Δεξιοτήτων: Συνεργατικές Δράσεις για την Καλλιέργεια Γνώσεων, Δεξιοτήτων και Ικανοτήτων»

Download this file (Mooc eTwinning.pdf)Mooc eTwinning.pdf[ ]138 kB

11ος ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ eTwinning - Αποτελέσματα

11ος ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ eTwinning Αποτελέσματα

Η Eυρωπαϊκή δράση eTwinning εντάσσεται στο πρόγραμμα Erasmus+ και προωθεί τη χρήση Νέων Τεχνολογιών και τη συνεργασία των ευρωπαϊκών σχολείων. Το eTwinning έχει ήδη διανύσει 11 χρόνια επιτυχούς πορείας σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, γνωρίζοντας ταυτόχρονα μεγάλη απήχηση στην ελληνική εκπαιδευτική κοινότητα, γεγονός που πιστοποιείται από την ένθερμη συμμετοχή των εκπαιδευτικών στη δράση και τις πανευρωπαϊκές διακρίσεις των ελληνικών σχολικών μονάδων.

Για την αναγνώριση των καλύτερων έργων eTwinning από πλευράς ελληνικών σχολικών μονάδων για το σχολικό έτος 2015-2016, η ελληνική Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης (ΕΥΥ) της δράσης βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τους νικητές του 11ουΕθνικού Διαγωνισμού eTwinning.

Η αξιολόγηση των έργων, έγινε με βάση τα κριτήρια που έχουν καθοριστεί και για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία από επιτροπή μελών της ΕΥΥ.

Οι νικητές των 11ων Εθνικών Βραβείων eTwinning είναι:

11ος Εθνικός Διαγωνισμός έργων eTwinning

Νηπιαγωγείο - Δημοτικό (5-12)

NUTRI FIT CRUISE

1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΟΥΓΙΟΥΡΟΥΚΗ

Zarafa's suitcase: Η βαλίτσα της Ζαράφα

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΟΣΣΑΣ

ΜΑΡΙΝΑ ΖΑΧΑΡΙΑ

5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ

ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΙΛΤΣΙΟΥ

4o ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ ΜΠΕΚΑ

Γυμνάσιο (13-15)

LSVC-Learning by Sharing in Virtual Cafes

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ

ΕΛΕΝΗ ΜΟΣΙΑΛΟΥ

Troy today

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ

ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΑΛΑΝΟΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΕΤΡΙΔΗΣ

ΓΕΛ , ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, TEE και ΕΕΕΕΚ (16-19)

Bookcrossing

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΝΤΑΠΟΛΗΣ

ΘΕΟΔΏΡΑ ΓΚΕΝΙΟΥ

2ο Βραβείο

Be Innovative Kinetic European (BIKE)

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΥΟΣΜΟΥ

ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΝΕΝΟΥ

Ειδική Κατηγορία: Ενεργός Πολιτότητα και Ανεκτικότητα

Βραβείο

Does the earth have borders- Migration and Human-Rights

2o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΔΩΡΑ ΒΑΚΑ

Τα βραβεία των νικητών θα απονεμηθούν σε τελετή βράβευσηςπου θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2016 στην αίθουσα Ζακλίν Ντε Ρομιγύ του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Μετά την τελετή βράβευσης θα ακολουθήσει Ανοιχτή Ημέρα Ενημέρωσης για τη δράση eTwinning.

Πρόγραμμα Εκδήλωσης

14.00 - 15.00 Εγγραφές

15.00 - 15.30 Έναρξη εκδήλωσης

Χαιρετισμός Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων κ. Ν. Φίλη

Χαιρετισμός Υπεύθυνου Δράσης κ. Μ. Παρασκευά

Χαιρετισμός Κεντρικής Υπηρεσίας Υποστήριξης κ. Rute Baptista

15.30 - 17.00   Απονομή Βραβείων 11ουΕθνικού Διαγωνισμού eTwinning

17.00 - 17.30   Διάλειμμα - Καφές

17.30 - 19.00   Ημέρα eTwinning: Εισαγωγή στη δράση eTwinning: Συνεργατικά Έργα eTwinning & Επαγγελματική Ανάπτυξη Εκπαιδευτικών, Π. Μπελόγια -  Ε. Πατεράκη

Η εκδήλωση θα είναι ανοιχτή στην εκπαιδευτική κοινότητα και οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν θα πρέπει να συμπληρώσουν την παρακάτω φόρμα:  https://goo.gl/forms/UhgdPqJJNScNV1Lc2

Κατά την εκδήλωση, μέσα από ανοιχτή διαδικασία, θα επιλεγεί ένας από τους εκπαιδευτικούς που θα παραβρίσκονται για να συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Συνέδριο eTwinning το 2017 στη Μάλτα.

Στους εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν θα δοθεί ενημερωτικό υλικό, το νέο βιβλίο καλών πρακτικών και θα αποσταλεί ηλεκτρονική βεβαίωση συμμετοχής.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά από την ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων στη δ/νση: http://www.minedu.gov.gr/

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον 11ο εθνικό διαγωνισμό eTwinninghttp://etwinning.gr/

Επιμορφωτικές Εκδηλώσεις 2016 για την Ευρωπαϊκή δράση eTwinning, η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης

europeanbanner

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο eTwinning Contact Seminar για εκπαιδευτικούς ΠΕ60

Στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning, η ελληνική Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης (ΕΥΥ) eTwinning οργανώνει Contact Seminar (σεμινάριο εξεύρεσης συνεργατών) στις 03 ? 05 Οκτωβρίου 2013 με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών από την Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Σουηδία, Νορβηγία, Κύπρο, Εσθονία, Λετονία, Τσεχία, Γαλλία και Πολωνία στη Θεσσαλονίκη. Το σεμινάριο απευθύνεται σε Νηπιαγωγούς ΠΕ60.

Download this file (69002-7835.doc)eTwinning Contact Seminar[ ]171 kB

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο eTwinning Contact Seminar

Στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning, η ελληνική Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης (ΕΥΥ) eTwinning οργανώνει Contact Seminar (σεμινάριο εξεύρεσης συνεργατών) στις 25-28 Απριλίου 2013 σε συνεργασία με την Ιταλική, την Ισπανική, την Πορτογαλική και την Κυπριακή ΕΥΥ, στην Πάτρα. Το σεμινάριο απευθύνεται κατά προτεραιότητα σε καθηγητές Λυκείου ειδικότητας ΠΕ03, ΠΕ04.01, ΠΕ04.02, ΠΕ04.03, ΠΕ04.04, ΠΕ04.05 και ΠΕ02 (που διδάσκουν Ιστορία και/ή Φιλοσοφία).

Download this file (eTwinning ContactSeminar.pdf)eTwinning ContactSeminar.pdf[ ]839 kB

Πρόσκληση συμμετοχής στην Ανοιχτή Ημέρα Ενημέρωσης για το eTwinning

Από τις 24 Σεπτεμβρίου έως τις 10 Οκτωβρίου, η καμπάνια Εβδομάδες eTwinning ενθαρρύνει τους εκπαιδευτικούς ολόκληρης της Ευρώπης να γίνουν μέλη

Download this file (PROSKLISI_ETWINNING.doc)PROSKLISI_ETWINNING.doc[ ]80 kB