Παρατηρητήριο Βίας
19032024Τρι

Δημιουργία Φόρμας Καταγραφής Περιστατικών Σχολικής Βίας

stop-bullying

Σας ενημερώνουμε ότι δημιουργήθηκε η «Φόρμα Καταγραφής Περιστατικών Σχολικής Βίας».

Ο σύνδεσμος προς την υπηρεσία είναι: http://stop-bullying.sch.gr/katagrafi/

Σύνδεσμος προς την υπηρεσία υπάρχει και στην επίσημη ιστοσελίδα του έργου, συγκεκριμένα στη σελίδα: http://stop-bullying.sch.gr/forma-katagrafis-peristatikwn

Στην υπηρεσία αυτή κάθε μέλος του Δικτύου Πρόληψης και Αντιμετώπισης Σχολικής Βίας έχει τις παρακάτω δυνατότητες ανάλογα με το ρόλο του.

ΟΔΠ

Τα μέλη ΟΔΠ κάθε σχολείου, καταγράφουν στην υπηρεσία περιστατικά που έχουν συμβεί στο σχολείο που ανήκουν.

Η διαδικασία είναι απλή, συμπληρώνοντας μια φόρμα με συγκεκριμένες ερωτήσεις και πατώντας «Υποβολή».

Επίσης έχουν τη δυνατότητα να βλέπουν όλα τα περιστατικά που έχουν καταγράψει για το σχολείο τους.

ΠΟΔΠ

Τα μέλη ΠΟΔΠ μπορούν μέσα από την υπηρεσία να βλέπουν όλα τα περιστατικά σχολικής βίας που έχουν καταγραφεί στην Περιφερειακή Διεύθυνση

που ανήκουν είτε σε κάποιο συγκεκριμένο σχολείο ευθύνης τους.

ΕΣΥΔΠ

Τα μέλη ΕΣΥΔΠ μπορούν μέσα από την υπηρεσία να βλέπουν όλα τα περιστατικά σχολικής βίας που έχουν καταγραφεί στην Περιφέρειά τους είτε σε

κάποια συγκεκριμένη Περιφερειακή Διεύθυνση της αρμοδιότητάς τους.

Διαχειριστές

Οι διαχειριστές της υπηρεσίας βλέπουν όλα τα περιστατικά που έχουν καταγραφεί Πανελλαδικά από όλα τα σχολεία.

Παρέχονται στατιστικά των περιστατικών ανά Περιφέρεια αλλά και ανά ερώτηση της φόρμας καταγραφής των περιστατικών που

συμπληρώνουν οι ΟΔΠ.

Διαχειριστές μπορούμε να ορίσουμε εμείς όποιον μας ζητηθεί με την προϋπόθεση ότι διαθέτει λογαριασμό στο ΠΣΔ .

Προς το παρόν διαχειρίστρια έχει οριστεί η κυρία Φαϊτάκη.

Σε κάθε μια από τις παραπάνω περιπτώσεις παρέχετε επίσης η δυνατότητα εξαγωγής όλων των καταγεγραμμένων περιστατικών σε αρχείο excel.