12072020Κυρ
Τελ. Ενημέρωση:Πεμ, 09 Ιουλ 2020

Δελτίο Τύπου

medis Μπορεί η διαπολιτισμική εκπαίδευση να αποτελέσει κατάλληλο μέσο για την κοινωνική ενσωμάτωση παιδιών με προσφυγικό και μεταναστευτικό υπόβαθρο;

Αυτό το κρίσιμο ερώτημα συζητήθηκε στο Συνέδριο που συνδιοργάνωσαν στις 20 και 21 Σεπτεμβρίου στη Θεσσαλονίκη η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και το ΚΜΟΠ-Κέντρο Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας. Συνολικά, πάνω από 300 άτομα παρακολούθησαν τις διήμερες εργασίες του Συνεδρίου, γεγονός που αποδεικνύει το μεγάλο ενδιαφέρον που υπάρχει για το θέμα.

Πανεπιστημιακοί καθηγητές, ειδικοί ερευνητές, εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αλλά και στελέχη ΜΚΟ που υλοποιούν στο πεδίο προγράμματα διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, παρουσίασαν στο κοινό τα πορίσματα των μελετών τους και τις πρακτικές εμπειρίες τους. Κοινή συνισταμένη των εισηγήσεων υπήρξε η διαπίστωση ότι η διαπολιτισμική εκπαίδευση προωθεί την κατανόηση ανάμεσα σε ανθρώπους από διαφορετικές κουλτούρες, έχοντας ως επίκεντρο το σεβασμό και την αποδοχή της ετερότητας. Με αυτόν τον τρόπο, συμβάλει αποτελεσματικά στην καταπολέμηση φαινόμενων όπως ο ρατσισμός και η ξενοφοβία. Παράλληλα, διευκολύνει την ομαλή ένταξη των προσφύγων και των μεταναστών μαθητών/μαθητριών, αλλά κατ' επέκταση και των οικογενειών τους, στις τοπικές κοινωνίες, προσφέροντας ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση, ειδικά σε μία περίοδο που η σχολική διαρροή παιδιών με προσφυγικό υπόβαθρο αγγίζει σε ορισμένες περιπτώσεις το 75%.

Όπως παρατηρήθηκε μέσα από τις τοποθετήσεις των διαφόρων πάνελ, η αξιολόγηση των γνώσεων των παιδιών είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την ένταξή τους στο εκπαιδευτικό σύστημα. Τέτοια εργαλεία αξιολόγησης αναπτύσσονται στο πλαίσιο του προγράμματος CIRCLE και αναμένεται να καλύψουν το υφιστάμενο κενό. Ιδιαιτέρως τονίσθηκε και η σημασία της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών σχετικά με τη διαπολιτισμική εκπαίδευση, η οποία υλοποιείται μέσα από τα εκπαιδευτικά σεμινάρια των προγραμμάτων IntegratED, E-COURSE, με έμφαση στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση αντίστοιχα.

Στο πλαίσιο του Συνεδρίου πραγματοποιήθηκαν, επίσης, workshops, στα οποία οι συμμετέχοντες-oυσες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν με βιωματικό τρόπο βέλτιστες πρακτικές για τη διαπολιτισμική εκπαίδευση που έχουν αναπτυχθεί στο πλαίσιο των προαναφερθέντων προγραμμάτων.

Download this file (ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟ.doc)ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟ.doc[ ]28 kB

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ MEDIS- Mediterranean Inclusive Schools

20181015 144338 resize

Ενημερωτική συνάντηση για το πρόγραμμα MEDIS  MediterraneanInclusiveSchools

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το Κέντρο Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας (ΚΜΟΠ) σε συνεργασία με τη Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας τη Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2018 στην αίθουσα εκδηλώσεων της Υπηρεσίας. Συμμετείχαν 27 Διευθυντές σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Κεντρικής Μακεδονίας. Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης κ. Ανανιάδης Παναγιώτης καλωσόρισε τους συμμετέχοντες και τη δράση συντόνισαν στελέχη της του ΚΜΟΠ: η κ. Φιλίππου Ράνια και η κ. Σούρδα Kατερίνα. Από την ΠΔΕ πήραν μέρος: ο κ. Μυλωνάς Δημήτριος, η κ. Στάικου Κρυσταλλία, η κ. Μακρογιώργου Γεωργία και η κ. Κεχαγιά Ειρήνη.

Το πρόγραμμα MEDIS(πρόγραμμα μεσογειακών σχολών ενσωμάτωσης χωρίς αποκλεισμούς) έχει ως στόχο την ενίσχυση και την εδραίωση της κοινωνικής συνοχής, τη διαπολιτισμική εκπαίδευση και τη διδασκαλία της τοπικής γλώσσας σε ένα πολύγλωσσο πλαίσιο νεοαφιχθέντων μεταναστών σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Το πρόγραμμα υλοποιείται παράλληλα στην Πορτογαλία, τη Βουλγαρία, την Κύπρο, την Ιταλία και την Ισπανία. Το εγχειρίδιο MEDIS, που είναι υπό σχεδιασμό, αποτελείται από σχέδια για βιωματικές δραστηριότητες και παραδείγματα τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τους εκπαιδευτικούς ως μέρος της διδακτέας ύλης προωθώντας έτσι την κοινωνική ένταξη και την πολιτισμική πολυμορφία στο σχολικό περιβάλλον.

Στο πλαίσιο του Medis θα επιμορφωθούν 40 εκπαιδευτικοί από 20 σχολικές μονάδες της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αναζητήσετε στην ιστοσελίδα: www.medisinclusiveschools.eu